Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynku warsztatowego znajdującego (...)

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynku warsztatowego znajdującego się na tym gruncie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług ?

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30.04.2007r.

W dniu 04.05.2007r. Spółka złożyła w tutejszym urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uzupełniony pismem z dnia 17.05.2007r.

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka nabyła w drodze umowy zawartej w 1992r. prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz nabyła prawo własności budynku warsztatowego znajdującego się na tym gruncie. Spółka przez cały czas trwania umowy nie dokonywała na przedmiotowym gruncie żadnych inwestycji, a budynek warsztatowy nie był ulepszany ani remontowany.

W związku z tym Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynku warsztatowego znajdującego się na tym gruncie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy powyższa sprzedaż jest zwolniona od podatku VAT.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 7 ust. 1 powołanej ustawy określono, że przez dostawę towarów, o której mowa powyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W świetle uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego podjętej w dniu 8 stycznia 2007r. sygn. akt I FPS 1/06 oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, a nie świadczenie usług, albowiem w wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem na rzecz użytkownika wieczystego, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel.

W myśl art. 29 ust.5 ww. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z § 8 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się do podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że o tym czy do transakcji będącej przedmiotem zapytania będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług decydować będzie to, czy sprzedaż budynku trwale z gruntem związanego będzie zwolniona od podatku VAT.

W art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części ? jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W ust. 6 powołanego wcześniej art. 43 ustawy określono, że ww. zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik :

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Ze stanu faktycznego wynika, że prawo wieczystego użytkowania gruntu jak i prawo własności budynku posadowionego na tym gruncie podatnik nabył w 1992r. Podatek VAT został w Polsce wprowadzony ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Należy zatem przyjąć, że w związku z zakupem przedmiotowych towarów Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Towary, o których mowa wyżej mieszczą się w zakresie definicji towarów używanych, a Wnioskodawca przez czas trwania umowy nie dokonywał na gruncie żadnych inwestycji, zaś budynek warsztatowy nie był ulepszany ani remontowany.

Mając na uwadze powyższe okoliczności należy stwierdzić, że w przedstawionej sytuacji zarówno sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, jak i budynku warsztatowego posadowionego na tym gruncie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika