Czy dokonując sprzedaży na rzecz kontrahentów krajowych i wystawiając faktury korygujące, Podatnik (...)

Czy dokonując sprzedaży na rzecz kontrahentów krajowych i wystawiając faktury korygujące, Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawił fakturę korygującą, czy też w miesiącu, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę ?

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2006 r.

Z wniosku z dnia 06.06.2006r. (data wpływu do tut. organu 06.06.2006r.), uzupełnionego w dniu 22.06.2006r., wynika że Podatnik sprzedaje towary w kraju i na eksport. W związku z rodzajem wykonywanej działalności pojawiają się sytuacje, w których kontrahenci w trakcie bieżącego roku podatkowego otrzymują po negocjacjach handlowych rabaty cenowe potwierdzane fakturami korygującymi. Podatnik wystawia również faktury korygujące do uznanych przez Spółkę reklamacji, zgłaszanych przez ostatecznych odbiorców obuwia (klientów), które dokonywane są za pośrednictwem supermarketów oraz sklepów.

Porady prawne

W związku z powyższym Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy dokonując sprzedaży na rzecz kontrahentów krajowych i wystawiając faktury korygujące, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawił fakturę korygującą, czy też w miesiącu, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

W swoim wystąpieniu Wnioskodawca powołuje § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), zgodnie z którym sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Podatnik uważa jednak ten przepis prawa za wadliwy ponieważ, jak twierdzi, został on wydany bez upoważnienia ustawowego. Na poparcie swojego stanowiska wysuwa argument, że art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie upoważnia prawodawcy do modyfikacji rozpoznania powstania podstawy opodatkowania w czasie.

W swoich rozważaniach prawnych Wnioskodawca stwierdza, że zgodnie z art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych rabatów <...>. Zdaniem Podatnika ważne jest stwierdzenie, że ' obrót zmniejsza się', a zmniejszenie to następuje w momencie zdarzenia, czyli wtedy kiedy występuje rabat. Spółka w związku z powyższym jest zdania, że nie można uzależniać ujęcia rozliczeń podatkowych od działań osób trzecich, gdyż potwierdzenie odbioru faktury korygującej jest sprawą wtórną. Nabywca zaś - zdaniem Wnioskodawcy - może z różnych przyczyn np. opieszałości, zaniedbania czy w złej wierze nie potwierdzać otrzymania faktur korygujących.

W konsekwencji zdaniem Spółki przepis § 16 ust. 4 wcześniej powołanego rozporządzenia nie może ze względu na rozmiar prowadzonej działalności utrudniać i zmuszać Podatnika do ponoszenia kosztów takich rozliczeń.

Natomiast prawidłowa jest sytuacja taka, w której Podatnik dokonuje obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawiona została faktura korygująca bez konieczności posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Powołanym aktem prawnym uregulowano sytuację dokumentowania rabatów udzielonych po wystawieniu faktury pierwotnej, zwrotu towarów itd. (16 § oraz § 17 rozporządzenia). Powołany § 16 tego właśnie rozporządzenia stanowi również, że sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. Biorąc pod uwagę powyższe, a w szczególności fakt, iż podatek należny (oraz jego zmiany) muszą być udokumentowane fakturami (wprowadzonymi do obrotu prawnego), argumenty podatnika w zakresie treści przepisu § 16 ust. 4 rozporządzenia bez delegacji ustawowej należy uznać za bezpodstawne.

W związku z powyższym, Podatnik dokonujący dostawy towarów na terytorium kraju (sprzedaż obuwia), wystawiający faktury korygujące jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie to stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika