Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować przy dostawach wyrobów medycznych na terenie (...)

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować przy dostawach wyrobów medycznych na terenie RP zarejestrowanych na terenie niemiec jako produkty medyczne zgodnie z dyrektywą 93/42/EWG ?

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dostawy towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, opodatkowane są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Pozycja 106 w/w załącznika dotyczy sprzedaży wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innych niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że towary będące przedmiotem dostawy spełniają definicję wyrobów medycznych określoną na potrzeby ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. i jednocześnie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Porady prawne

Zatem przy spełnieniu w/w warunków do dostawy tych towarów będzie miała zastosowanie stawka określona w w/w art. 42 ust. 2.

Ponadto wskazuję, że zgodnie z § 12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 w/w ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Mając na uwadze w/w przepis oraz to, że w przedmiotowej sytuacji ustawa nie powołuje symbolu towaru, należy na fakturze wskazać przepis na podstawie którego stosowana będzie obniżona stawka podatku.

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika