Jaka stawka podatku VAT obowiązuje na wykonywane usługi w zakresie: aerobik, siłownia, masaż relaksujący, (...)

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje na wykonywane usługi w zakresie: aerobik, siłownia, masaż relaksujący, masaż wyszczuplający, gimnastyka ogólnorozwojowa, masaż kosmetyczny, , masaż leczniczy, gimnastyka korekcyjna, wynajem sprzętu sportowego, zajęcia nauki i doskonalenia gry w tenisa stolowego, wynajem boiska sportowego, sauna.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź -Polesie w związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartym w piśmie Strony z dnia 20.01.2004r., na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje: Na podstawie złożonego wniosku ustalono, że Strona wnosi o udzielenie informacji, dotyczącej stawki procentowej podatku VAT obejmującej usługi: aerobik, siłownia, masaż relaksujący, masaż wyszczuplający, gimnastyka ogólnorozwojowa, masaż kosmetyczny, masaż leczniczy, gimnastyka korekcyjna, wynajem sprzętu sportowego, zajęcia nauki i doskonalenia gry w tenisa stołowego, wynajem boiska sportowego, sauna.

Porady prawne

Zagadnienie poruszone we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do dnia 30.04.2004r., regulują następujące przepisy prawa podatkowego:

  1. Art. 7 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50) zgodnie z którym zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2.
  2. Art. 18 ust. 1 cyt. ustawy zgodnie z którym stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ustępu 1a (dla towarów wymienionych w załączniku nr 1 stawka podatku wynosi 3%), ustępu 2 (dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 stawka podatku wynosi 7%), oraz ustępu 3 (w eksporcie towarów i usług ... stawka podatku wynosi 0% ...)
  3. W związku ze zmianą załączników, spowodowaną wprowadzeniem do systemu VAT stosowania PKWiU oraz PKOB, w ustawie z dnia 24.12.2002 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę ? Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz. 1803) zawarto dwa przepisy o charakterze gwarancyjnym. W art. 5 ww. ustawy postanowiono, że zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań pomiędzy tymi klasyfikacjami, wprowadzone po 1 stycznia 2003r., nie powodują zmian w wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Jeżeli więc PKWiU ulegnie zmianie po 1 stycznia 2003r. ? podatnik będzie zobowiązany do stosowania dotychczasowych stawek niezależnie od tego, czy zmiana klasyfikacji prowadziłaby do zaniżenia czy do zawyżenia stawki. W art. 6 cyt. ustawy postanowiono natomiast, że w przypadku gdy po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy 01. 01.2003r. wprowadzone zmiany do ustawy o VAT, dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych (PKWiU, PKOB) prowadziłyby do zmian dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłyby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2002r.

Zgodnie z powyższym :

  1. Usługi, które zgodnie z informacją zawartą we wniosku, zostały zakwalifikowane do symbolu PKWiU 93.04.10.-00.00, tj. aerobik, siłownia, masaż relaksujący, masaż wyszczuplający, gimnastyka ogólnorozwojowa, masaż kosmetyczny uwzględniono w załączniku nr 2 cyt. ustawy jako ?usługi związane z poprawą kondycji fizycznej wyłącznie usługi łaziennicze? a zatem zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 należą one do usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku od towarów i usług, jeżeli stanowią usługi łaziennicze.
  2. Usługi gimnastyki korekcyjnej oraz masażu leczniczego - symbol PKWiU 85.14.13.-00.00 uwzględniono w załączniku nr 2 cyt. ustawy jako ?usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług paramedycznych oraz mierzenia ciśnienia tętniczego poza placówkami ochrony zdrowia? a zatem zgodnie z art. 7 ust.

    1 pkt 2 należą one do usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku od towarów i usług.
  3. Usługa polegająca na odpłatnym prowadzeniu zajęć nauki i doskonalenia gry w tenisa stołowego - symbol PKWiU 92.62.13.-00.10 _została uwzględniona w załączniku nr 2 cyt. ustawy jako ?usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem z wyłączeniem:
    1) usługi związane z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
    2) działalności agencji informacyjnych,
    3) usług wydawania książek i prasy? a zatem zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 należą one do usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku od towarów i usług.
  4. Usługa polegająca na wynajmie sprzętu sportowego - symbol PKWiU 71.40.14.-00.00 zgodnie z art. 18 ust. 1 cyt. ustawy objęta jest stawką 22%.

Strona ponadto wnosi o określenie stawki podatku dla usługi polegającej na wynajmie boiska sportowego oraz usługi - sauny. Dla wyżej wymienionych usług strona nie określiła symbolu PKWiU, który jest nadawany przez Urząd Statystyczny, w związku z powyższym należy zwrócić się do odpowiednich organów statystycznych celem nadania numeru.

Zagadnienie poruszone we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od dnia 01.05.2004r., regulują następujące przepisy prawa podatkowego:

  1. art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zgodnie z którym stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 ?12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1
  2. art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.
      1. Usługi, które zgodnie z informacją zawartą we wniosku, zostały zakwalifikowane do symbolu PKWiU 93.04.10.-00.00, tj. aerobik, siłownia, masaż relaksujący, masaż wyszczuplający, gimnastyka ogólnorozwojowa, masaż kosmetyczny zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy objęte są stawką 22%.
      2. Usługi gimnastyki korekcyjnej oraz masażu leczniczego - symbol PKWiU 85.14.13.-00.00 uwzględniono w załączniku nr 4 cyt. ustawy jako ?usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych? a zatem zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 należą one do usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku od towarów i usług.
      3. Usługa polegająca na odpłatnym prowadzeniu zajęć nauki i doskonalenia gry w tenisa stołowego - symbol PKWiU 92.62.13.-00.10 została uwzględniona w załączniku nr 4 cyt. ustawy jako ?usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem z wyłączeniem: ...?. a zatem zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 należą one do usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku od towarów i usług. Jednakże w stosunku do w/w symbolu PKWiU ustawodawca odsyła do objaśnienia, z którego wynika, iż zwolnienie ma zastosowanie jedynie w stosunku do usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. W związku z powyższym tylko w przypadku spełnienia w/w warunku spółka ma prawo do zastosowania zwolnienia. W przeciwnym wypadku usługa na podstawie art. 41 ust. 1 jest objęta stawką 22%.
      4. Usługa polegająca na wynajmie sprzętu sportowego - symbol PKWiU 71.40.14.-00.00 zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy objęta jest stawką 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika