W związku z niejednoznaczną interpretacją przepisów ustawy zwalniających od podatku od towarów (...)

W związku z niejednoznaczną interpretacją przepisów ustawy zwalniających od podatku od towarów i usług usługi adwokackie dotyczące spraw cywilnych i karnych prowadzonych z urzędu, czy przychody z działalności wykonywanej osobiście na zlecenie sądu lub prokuratora (art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) należy dla potrzeb podatku VAT:
- łączyć z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej i ujmować w ewidencji sprzedaży w celu określenia procentowego udziału wartości sprzedaży opodatkowanej w wartości sprzedaży ogółem,
- pominąć przychody nie związane z pozarolniczą działalnością gospodarczą w ewidencji sprzedaży prowadzonej dla potrzeb podatku VAT, a rozliczyć je jedynie od strony podatku dochodowego w zeznaniu rocznym.

W odpowiedzi na pismo z dnia 30 stycznia 2004r. w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście działając na podstawie art. 14 a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Przedmiotem pytania zawartego w w/w piśmie Podatnika jest określenie 'w związku z niejednoznaczną interpretacją przepisów ustawy zwalniających od podatku od towarów i usług usługi adwokackie dotyczące spraw cywilnych i karnych prowadzonych z urzędu, czy przychody z działalności wykonywanej osobiście na zlecenie sądu lub prokuratora (art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) należy dla potrzeb podatku VAT:
- łączyć z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej i ujmować w ewidencji sprzedaży w celu określenia procentowego udziału wartości sprzedaży opodatkowanej w wartości sprzedaży ogółem,
- pominąć przychody nie związane z pozarolniczą działalnością gospodarczą w ewidencji sprzedaży prowadzonej dla potrzeb podatku VAT, a rozliczyć je jedynie od strony podatku dochodowego w zeznaniu rocznym.'

Porady prawne

Zdaniem Podatnika 'przychodów z działalności wykonywanej osobiście, jako przychodów z odrębnego źródła w myśl art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie należy łączyć z przychodami z działalności gospodarczej i wykazywać w ewidencjach sprzedaży VAT w celu odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą równocześnie wykonywać określone czynności na zlecenie sądu lub prokuratora i osiągać z tego tytułu przychody o których mowa wart. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(...) W ewidencjach dla potrzeb podatku VAT zawierających dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego, podatku naliczonego obniżającego podatek należny, kwoty podatku podlegającego wpłacie lub zwrotowi, należy ujmować wynagrodzenie z tytułu zwrotu od przegrywającego spór, kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu'.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym, tutejszy organ stwierdza co następuje.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określają przepisy art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwanej dalej ustawą. Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast w zakresie przedmiotowym pytania - zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy, usługi to:
- usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zgodnie ze stanowiskiem podatnika, osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą równocześnie wykonywać określone czynności na zlecenie sądu lub prokuratora i osiągać z tego tytułu przychody o których mowa wart. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli więc wykonywane przez podatnika czynności będą czynnościami o których mowa w powołanym art. 13 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to znajduje tutaj zastosowanie przepis art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 1, poz. 50 ze zm.) zgodnie z którym zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego m. in. przychody, o których mowa wart. 13 pkt 6-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie zaś do art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności określone wart. 7 ust. 1 pkt 2 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 i art. 14 ust. 1, 5 i 6 są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej: kwoty określone wart. 20, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowe.

W związku z powyższym zdaniem tutejszego organu przychody o których mowa w cytowanym przepisie art. 13 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy łączyć z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej i zgodnie z art. 20 ust. 1 powołanej ustawy o VAT odrębnie określać kwoty podatku naliczonego związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

Krańcowo tutejszy organ informuje, iż zwolnienie przedmiotowe określone jest również w § 67 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) zgodnie z którym zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi adwokackie i radcowskiego dotyczące spraw cywilnych i karnych prowadzonych z urzędu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika