Moment uzyskania przychodu w przypadku refundacji ceny leków przez Narodowy Fundusz Zdrowia ?

Moment uzyskania przychodu w przypadku refundacji ceny leków przez Narodowy Fundusz Zdrowia ?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym również różnice kursowe.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się należne przychody choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i stront.

Porady prawne

Za datę powstania tego przychodu w myśl art. 12 ust. 3a uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:

  1. wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub
  2. wykonanie usługi, lub
  3. otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zatem w związku z powyższym a w szczególności z powołanym przepisem art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tutejszy organ podziela stanowisko Spółki, iż momentem zaliczenia do przychodów podatkowych refundacji z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych jest dzień jej otrzymania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika