Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

7.12.2004

1. Czy korzystanie przez przedstawiciela handlowego z samochodu będącego własnością Spółki można (...)

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego sygnatura: III MUS-WP/434/1506/04

Typ dokumentu:Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura:III MUS-WP/434/1506/04
Autor:Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu
Słowa kluczowe: działalność wykonywana osobiście samochód służbowy świadczenie nieodpłatne
Kategoria:
Pytanie podatnika:1. Czy korzystanie przez przedstawiciela handlowego z samochodu będącego własnością Spółki można uznać za zawarcie umowy użyczenia i w związku z tym czy powstaje u przedstawiciela handlowego przychód z nieodpłatnego świadczenia?2. Czy korzystanie przez Członka zrządu Spółki z samochodu służbowego stanowi zawarcie umowy użyczenia i czy u członka zarządu powstaje przychód podlegający opodatkowaniu?'

Strona 2 z 2
do ich przekazania; przedstawiciel zaś ? do świadczenia usług na rzecz Spółki.Mamy tu więc do czynienia z umową świadczenia usług na rzecz firmy połączoną z udostępnianiem ? świadczącemu usługi ? do używania rzeczy w tym przypadku samochodu niezbędnego do ich świadczenia.Fakt udostępnienia samochodu będzie miał niewątpliwie wpływ na wielkość przychodów Spółki z tytułu sprzedaży produktów.
Należy więc uznać, że przekazanie samochodu przedstawicielowi handlowemu na zasadach o których mowa wyżej, nie jest nieodpłatnym świadczeniem, a zatem pozwala jednocześnie Spółce zaliczyć amortyzację w koszty uzyskania przychodu. Nie będzie miał w tym przypadku zastosowania art.16 ust.1 pkt 63c.

W odpowiedzi na drugie pytanie dotyczące ewentualnego obowiązku ustalania przychodu z tytułu nieodpłatnego korzystania z samochodu stanowiącego własność spółki przez członka zarządu należy rozstrzygnąć, czy w przedstawionej sytuacji ma miejsce nieodpłatne świadczenie na rzecz członka zarządu, stanowiące przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz.U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Zgodnie z treścią w/w art. przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Jak już poprzednio stwierdzono przez umowę użyczenia należy rozumieć umowę na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Bezpłatnym zaś można nazwać tylko takie świadczenie, które nie powoduje powstania u otrzymującego rzecz obowiązku dokonania jakichkolwiek wzajemnych świadczeń na rzecz dającego.

Z pisma spółki wynika, że członek zarządu nie będący pracownikiem korzysta z samochodu służbowego w celu załatwiania spraw służbowych. Umowa, która powoduje u biorącego rzecz w używanie obowiązek dokonania jakichkolwiek wzajemnych świadczeń na rzecz dającego, nie jest umową użyczenia. Taką wzajemną umowę zawarła spółka z członkiem zarządu- co wynika ze złożonego zapytania- nawet jeżeli umowa ta została nazwana umową użyczenia.
Jeżeli więc członek zarządu wykorzystuje samochód służbowy wyłącznie dla potrzeb spółki to nie wystąpi obowiązek ustalania, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń o których mowa w art. 11 ust.1 w/w ustawy.


<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 0
  • 8
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.

Porady prawne

  • Samochód służbowy oddany członkowi zarządu

    Spółka z o.o. (pełna księgowość) planuje zakup samochodu służbowego, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i faktury za ubezpieczenie, paliwo, (...)

  • Wykorzystywanie samochodu pracownika przez firmę

    Czy korzystanie przez Spólkę z o.o , na podstawie umowy użyczenia samochodu osobowego pracownika jest przychodem opodatkowanym dla Spółki i w jakiej wysokości?

  • Rezygnacja z mandatu członka zarządu

    W jaki sposób zrezygnować z mandatu członka zarządu spółki z o.o.? Czy wystarczy poinformować wspólników pisemnie?

  • Opodatkowanie bezpłatnego użyczenia lokalu s.c.

    Jakie "konsekwencje" finansowe-podatkowe wiążą się z zastosowania umowy bezpłatnego użyczenia lokalu spółce cywilnej przez jednego z czterech wspólników, będącego (...)

  • Umowa użyczenia

    Jestem właścicielem mieszkania, które chciałbym użyczyć osobie należacej do mojej rodziny i zawrzeć z tą osobą umowę użyczenia. Czy zawarcie umowy użyczenia należy (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane