Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii: na kalkulację usługi 'wymiana stolarki' (...)

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii: na kalkulację usługi 'wymiana stolarki' składa się wiele czynników: okna, drzwi, materiały, praca, nakłady, usługi obce, serwis, transport, czynsze, telefony i wiele innych. Składniki kalkulacji posiadają różne stawki podatku VAT.

Naszym zdaniem usługę, jako całość należy zafakturować jedną stawką podatku VAT przy zastosowaniu właściwego nr KOB bez dzielenia na poszczególne jej elementy.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku w odpowiedzi na pismo z dnia 26.04.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.04.2004r.), informuje:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Porady prawne

Zgodnie z przepisami w/w ustawy dla robót z zakresu budownictwa wykonywanych na terytorium RP po 1 maja 2004r. występują dwie stawki podatku VAT:
1). 22% - na materiały budowlane,
2). 7%, która w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 w okresie do 31.12.2007r. obowiązuje w odniesieniu do:
a). robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b). obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zawarte w podpunkcie a) pojęcia:
1). roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
2). infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu,zostały zdefiniowane w ustępie 2 i 3 w/w artykułu 146 ustawy o podatku VAT.

W przypadku gdy podatnik zakupuje materiały budowlane, a następnie wykonuje usługę budowlaną, konieczne jest zawarcie stosownych uregulowań w umowie zawartej pomiędzy kontrahentami. Dla organów podatkowych dowodem zastosowania właściwej stawki podatku VAT w toku ewentualnego postępowania kontrolnego jest nie tylko faktura jako dokument potwierdzający sprzedaż tychże materiałów i wykonanie usług, ale przede wszystkim zgodny zamiar stron i cel czynności prawnej (art. 24a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa), wyrażony np. w umowie, z której jasno powinno wynikać w jaki sposób kontrahenci uregulowali rodzaj łączącego ich stosunku prawnego.

Niezależnie od powyższego podkreślić należy, że przy tego typu usłudze i zastosowaniu stawki 7% ważne jest również by działalność faktycznie polegała na świadczeniu usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika