Czy przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług z Europejskiego (...)

Czy przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ?

Wnioskiem z dnia 08.11.2005r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług za środki finansowe otrzymane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w sytuacji, gdy nabyte towary i usługi dotyczyć będą wyłącznie sprzedaży opodatkowanej.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji Strona - Gmina ze środków własnych w wysokości 25% i środków otrzymanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 75% - w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, będzie realizowała projekt 'Łódzkiego Tramwaju Regionalnego - Odcinek Zgierski'.

Porady prawne

Wniosek o przyznanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest na etapie oceny pod względem formalnym, a podpisanie umowy, stanowiącej podstawę przekazania na konto Strony środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej, nastąpi do końca 2005r. Nabyte towary i usługi będą związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną dokonywaną przez Gminę. Zapłata za faktury będzie odbywać się za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym gmina będzie miała otwarte dwa rachunki bankowe: jeden, na który będą przekazywane środki własne, a drugi na środki, które będą wpływać z ZPORR.

Zdaniem Strony podatek VAT naliczony z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług na realizację projektu będzie podlegał zwrotowi na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 oraz art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Stosownie do treści art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (...).

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy na zasadach określonych w art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika