Czy przy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłej spółki, w skład której wchodzi: (...)

Czy przy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłej spółki, w skład której wchodzi: prawo wieczystego użytkowania gruntu i własności naniesień na nim zlokalizowanych oraz środków trwałych i wyposażenia służącego do produkcji, stosuje się zwolnienie od podatku od towarów i usług, przy spełnieniu warunków dla towarów używanych ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 29 czerwca 2006r. (uzupełnionym pismem z dnia 22 sierpnia 2006r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie Strony, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie opodatkowania dostawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - 'stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym'.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Syndyk Masy Upadłości ogłosił przetarg na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, w skład której wchodzi:

1. nieruchomość gruntowa zabudowana, mieszcząca się w Łodzi przy ul. ... i obejmująca prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynków i budowli usytuowanych na tym gruncie;

2. prawo własności wyposażenia technologicznego zlokalizowanego na wyżej wymienionej nieruchomości wraz z instalacją technologiczną pneumatycznego transportu pyłów dymnicowych z silosów Zespołu Elektrociepłowni SA w Łodzi do obiektów Spółki, służącego do działalności produkcyjnej - do produkcji materiałów budowlanych oraz pozostałych nie sprzedanych dotąd środków trwałych i wyposażenia.

Wycena została sporządzona w cenach netto, a Syndyk uzyskał zezwolenie Sędziego Komisarza na sprzedaż z wolnej ręki za cenę nie niższą niż 50% ceny oszacowania. Syndyk nie prowadzi działalności produkcyjnej, jednakże znaczna część majątku jest wydzierżawiona.

Regulamin sprzedaży przewiduje, że nabywca staje się pracodawcą dla pracowników 'X' Sp. z o.o. w upadłości oraz wstępuje w prawa Wynajmującego (Wydzierżawiającego) w stosunku do umów najmu i dzierżawy zawartych przez Syndyka Masy Upadłości.

W zaistniałym stanie faktycznym Strona pyta, czy przy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłej spółki, w skład której wchodzi: prawo wieczystego użytkowania gruntu i własności naniesień na nim zlokalizowanych oraz środków trwałych i wyposażenia służącego do produkcji, stosuje się zwolnienie od podatku od towarów i usług, przy spełnieniu warunków dla towarów używanych.

W ocenie wnioskującego, wyżej wymieniona sprzedaż nie jest sprzedażą przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55#185; KC, ponieważ oferta sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki nie obejmuje wierzytelności przysługujących upadłemu (X Sp. z o.o.), jak również środków pieniężnych i ksiąg handlowych oraz nazwy. W związku z tym nie ma tu zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

W opinii Syndyka, ponieważ budynki wybudowane były w latach 60-tych i 70-tych jeszcze przez przedsiębiorstwo państwowe, i po prywatyzacji w 2001r. nie były modernizowane i ulepszane, ich sprzedaż korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Jednocześnie w myśl art. 29 ust. 5 ustawy - w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu również korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Natomiast w przypadku sprzedaży środków trwałych i wyposażenia zwolnienie z podatku od towarów i usług następuje przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 oraz art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez Stronę stanowiska tut. Organ stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 - przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Stosownie zaś do zapisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT - zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Analogiczną regulację zawierała również ustawa z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w art. 7 ust. 2e. Została ona wprowadzona art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 2002r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks Wykroczeń (Dz. U. Nr 19, poz. 185) - i ma zastosowanie w sytuacji, gdy wydatki, o których mowa w tym przepisie zostały poniesione począwszy od dnia wejścia w życie, tj. od dnia 26 marca 2002r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że po prywatyzacji w 2001r. Strona nie dokonywała żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości, w związku z powyższym nie znajduje zastosowania wyżej cytowany przepis art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

Ponadto zgodnie z regulacją § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy ustawy o podatku od towarów i usług - w opinii tutejszego Organu - spełnione zostały konieczne przesłanki do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości, ponieważ:

- od zakończenia budowy nieruchomości minęło 5 lat,

- w stosunku do przedmiotowej nieruchomości nie przysługiwało dokonującemu jej dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dodatkowo tutejszy Organ wyjaśnia, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT - w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W przypadku natomiast sprzedaży środków trwałych i wyposażenia należy wziąć pod uwagę wyżej cytowany przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

W myśl przytoczonych przepisów zwolnienie od podatku od towarów i usług dotyczy dostawy tych towarów używanych, przy nabyciu których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a okres ich użytkowania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika