Czy przekazanie lub zużycie ulotek, gazetek reklamowych, plakatów na rzecz nieokreślonego adresata (...)

  1. Czy przekazanie lub zużycie ulotek, gazetek reklamowych, plakatów na rzecz nieokreślonego adresata w formie wyłożenia w aptece czy wrzucenia do losowo wybranej skrzynki pocztowej podlega opodatkowaniu podatkiem należnym od towarów i usług ?
  2. Czy jednostka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie materiałów ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 13 października 2006r. (data wpływu 17 października 2006r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie Spółki, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania ulotek, plakatów i gazetek reklamowych oraz odliczenia podatku naliczonego przy zakupie drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych - uznaje za p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - 'stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym'.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w celach reklamowych zakupuje ulotki, plakaty i gazetki reklamowe, które następnie są udostępniane nieokreślonym adresatom w formie wyłożenia w aptece lub wrzucenia do losowo wybranej skrzynki pocztowej. Przekazanie to ma charakter nieodpłatny. Od zakupionych ulotek, gazetek i plakatów odliczany jest podatek naliczony, a w momencie zużycia lub przekazania nie jest naliczany podatek należny.

W związku z tym Spółka pyta:

  1. czy w świetle przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług przekazanie lub zużycie ulotek, gazetek reklamowych, plakatów na rzecz nieokreślonego adresata w formie wyłożenia w aptece czy wrzucenia do losowo wybranej skrzynki pocztowej podlega opodatkowaniu podatkiem należnym od towarów i usług oraz
  2. czy jednostka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie materiałów?

W opinii Spółki zużycie lub przekazanie materiałów, o których mowa wyżej nie podlega podatkowi od towarów i usług, ponieważ czynności te nie mają charakteru prezentów ani darowizny. Czynności te pozostają poza dyspozycją art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności. Jednostka osiąga przychody ze sprzedaży opodatkowanej, co daje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów zużywanych i przekazywanych na reklamę.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez Podatnika stanowiska tutejszy Organ stwierdza, co następuje.

1.W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przepisach art. 7 i art. 8 ustawy o VAT ustawodawca określił, co rozumie przez odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy odpłatną dostawą towarów jest również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.

Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych między innymi drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie drukowanych materiałów informacyjnych pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie, stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 2 - podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

A zatem, Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem przekazywanych drukowanych materiałów informacyjnych, w zakresie w jakim towary te związane będą ze sprzedażą opodatkowaną.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika