Odliczenie podatku od towarów i usług od zakupionych materiałów budowlanych, wykorzystanych do budowy (...)

Odliczenie podatku od towarów i usług od zakupionych materiałów budowlanych, wykorzystanych do budowy budynku gospodarczego, przeznaczonego do działalności gospodarczej.

W odpowiedzi na pismo z dnia 07.05.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że zgodnie z przepisami zawartymi w art. 86 ? 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo to obejmuje również podatek naliczony zawarty w wydatkach poniesionych na poczet inwestycji, która po zakończeniu będzie środkiem trwałym firmy, służącym sprzedaży opodatkowanej.

Porady prawne

Jak wynika z wniosku, wybudowany budynek będzie przeznaczony do prowadzonej działalności gospodarczej (szwalnia oraz garaż).W związku z tym podatek od towarów i usług zawarty w fakturach dokumentujących zakup materiałów budowlanych, związanych z realizacją ww. inwestycji, będzie podlegał odliczeniu.

Ponadto zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wg art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m. in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.Ze złożonego zapytania wynika, iż zamierza Pani budować budynek gospodarczo-garażowy, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza. Część garażowa w połowie zostanie przeznaczona na magazyn, w połowie pozostanie garażem dla samochodu stanowiącego środek trwały w firmie.

Decyzję o sposobie użytkowania budynku podejmuje podatnik. Jeżeli więc zdecyduje się Pani użytkować na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej cały obiekt, jak to opisano we wniosku, to odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej całego budynku, jeżeli przeznaczy Pani tylko część budynku, to od tej części.Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, iż ustalając wartość początkową budynku, należy mieć na uwadze przepisy art. 22g ust. 4, 5 i 11 ustawy.

Jeżeli przedstawiony w przedmiotowym piśmie stan faktyczny będzie zgodny ze stanem rzeczywistym, to stanowisko zawarte w piśmie Strony jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika