Stawka podatku przy sprzedaży gruntów. sygn: III/446-1322/04

Stawka podatku przy sprzedaży gruntów.

Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu w odpowiedzi na zapytania z dnia 17 maja 2004 r. (data wpływu), uzupełnione pismem z dnia 24 maja 2004r. dotyczące stosowania nowej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży nieruchomości będących własnością gminy Miasta Zgierz informuje:

Z dniem 1 maja 2004r., zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez ?towary? rozumie się również grunty.

Porady prawne

Odpłatna dostawa gruntu (np. sprzedaż, zamiana) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) ? jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę (o takim charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru).

Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych będących w szczególności np. gruntami rolnymi, czy leśnymi, nieprzeznaczone w planach pod zabudowę są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych określono w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Artykuł 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, że przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku rozumie się: budynki, budowle i ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło 5 lat.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Podstawą opodatkowania jest zatem kwota należna z tytułu sprzedaży budynków lub budowli trwale związanych z gruntem wraz z ceną gruntu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika