Czy w związku ze sprzedażą mieszkania ciąży na mnie obowiązek podatkowy z tytułu osiagniętego (...)

Czy w związku ze sprzedażą mieszkania ciąży na mnie obowiązek podatkowy z tytułu osiagniętego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości?

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 22 września 2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny z którego wynika, iż w 2003 r. nabyła wspólnie z mężem na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 8 września 2005 r. małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską na podstawie, której ustanowili rozdzielność majątkową. Następnie 16 grudnia 2005 r. Pani wspólnie z mężem sprzedała ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Na tle takiego stanu faktycznego podatniczka formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują tym, iż w związku z ustaniem wspólnoty majątkowej z mężem z dniem 8 września 2005 r. i następnie sprzedażą mieszkania 16 grudnia 2005 r., powinna zapłacić tylko połowę podatku wynikającego z tej sprzedaży, a drugą połowę powinien zapłacić mąż.

W związku z powyższym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 wspomnianej ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Stosownie do przepisu art. 28 ust. 2 ustawy, podatek od przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu i jest on płatny w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży, bez wezwania, na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit.e). Oświadczenie o którym mowa Państwo złożyli w tutejszym urzędzie dnia 30 grudnia 2005 r., co spowodowało zawieszenie poboru należnego podatku na okres dwóch lat.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) i lit.e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest ta część przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, która zostanie wydatkowana, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na nabycie w kraju:

  • budynku mieszkalnego lub jego części,
  • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub,
  • na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz,
  • na budowę, rozbudowę remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  • na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele o których wyżej mowa, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Małżeńska wspólność spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest wspólnością łączną i ustaje, w zasadzie, dopiero z chwilą ustania małżeństwa. Ustanie bowiem wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa (z mocy umowy majątkowej małżeńskiej ? art. 47 k.r.o., z mocy orzeczenia sądowego - art. 52 k.r.o. albo ex lege w razie ubezwłasnowolnienia małżonka ? art. 53 k.r.o.) nie powoduje ustania wspólności spółdzielczego prawa do lokalu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że małżonkowie między którymi od 8 września 2005 r. istnieje rozdzielność majątkowa, osiągnęli w grudniu 2005 r. przychód ze sprzedaży majątku wspólnego. W związku z tym dla celów podatkowych (ustalenia podstawy opodatkowania każdego z nich) zastosowanie ma art. 43 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ? Dz. U. z 1964 r. Nr 64 poz. 959 z późn. zm.) stanowiący, że oboje małżonkowie (co do zasady) mają równe udziały w majątku wspólnym.

Reasumując, w przypadku gdy podatniczka dokonała w 2003 r. wspólnie z mężem na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej zakupu prawa majątkowego, a następnie w grudniu 2005 r. je odpłatnie zbyła i od 8 września 2005 r. pozostaje z mężem w rozdzielności majątkowej, to w przypadku nie wydatkowania ww. przychodu z przedmiotowej sprzedaży w okresie dwóch lat od tej sprzedaży na cele mieszkaniowe przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub lit.e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winna rozliczyć się z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z odpłatnego zbycia prawa majątkowego, od połowy uzyskanego przychodu, a z drugiej połowy winien rozliczyć się jej mąż, na zasadach określonych w zacytowanym wcześniej art. 28 ust. 2 ww. ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę w jego indywidualnej sprawie stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika