Pytanie płatnika, tj. Kopalni dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych rent wyrównawczych, (...)

Pytanie płatnika, tj. Kopalni dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych rent wyrównawczych, których podstawą przyznawania jest art. 444 Kodeksu cywilnego wypłacanych wdowom i sierotom po zmarłych tragicznie pracownikach.

Pytanie płatnika tj. Kopalni (...) w Katowicach dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych rent wyrównawczych, których podstawą przyznawania jest art. 444 Kodeksu cywilnego wypłacanych wdowom i sierotom po zmarłych tragicznie pracownikach.

Przedmiotowe renty wypłacane na podstawie ugody pozasądowej zawartej pomiędzy Kopalnią a wdową.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), zwolnione od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Porady prawne

Z treści powołanego przepisu wynika, że zwolnienie dotyczy wyłącznie rent wyrównawczych otrzymywanych przez poszkodowanego.

Otrzymane przez wdowę odszkodowanie w postaci renty wyrównawczej, pomimo iż podstawą jej przyznania jest art. 444 Kodeksu cywilnego, nie podlega zwolnieniu w myśl ww. przepisu, gdyż wynika ono z zawartej ugody z byłym zakładem pracy męża (żona w tym przypadku nie jest osobą, która, doznała uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia).

Wobec powyższego świadczenia pieniężne otrzymywane przez wdowy po tragicznie zmarłych pracownikach będą stanowiły dla nich w myśl art. 20 ust. 1 związku z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.

Płatnicy dokonujący tego rodzaju wypłat nie są zobowiązani do poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Natomiast zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT 8-C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...).

Z kolei podatnicy w zeznaniach o wysokości osiągniętych dochodów winni uwzględnić przychód z przedmiotowej renty w ramach przychodów z innych źródeł i opodatkować łącznie z pozostałymi dochodami.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika