Czy wykonywanie usług kierowania pojazdem w sytuacji, gdy Podatnik:- ponosi odpowiedzialność wobec (...)

Czy wykonywanie usług kierowania pojazdem w sytuacji, gdy Podatnik:
- ponosi odpowiedzialność wobec klienta za wykonanie usługi,
- w czasie wykonania usługi nie podlega kierownictwu zlecającego,
- ponosi odpowiedzialność za rezultat swoich czynności,
będzie (od 01.01.2007 r.) traktowane jako świadczenie usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 5a pkt 6, art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ? po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 22.12.2006r., (data wpływu 09.01.2007r.) uzupełnionego dnia 13.02.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia:

Czy wykonywanie usług kierowania pojazdem w sytuacji, gdy Podatnik:

  • ponosi odpowiedzialność wobec klienta za wykonanie usługi,
  • w czasie wykonania usługi nie podlega kierownictwu zlecającego,
  • ponosi odpowiedzialność za rezultat swoich czynności,

będzie (od 01.01.2007r.) traktowane jako świadczenie usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej ? Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

W dniu 09.01.2007r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pana M. uzupełniony w dniu 13.02.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiając stan faktyczny Podatnik podał, że prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy T. Pan M. zaznacza, że nie prowadzi własnej firmy transportowej, lecz w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi - jako kierowca samochodu ciężarowego. Samochód jest własnością ?O? Sp. z o.o., a spółka wynajmuje Podatnika jako kierowcę i zleca wykonywanie przewozu towaru. Zlecenie wykonywania usługi odbywa się telefonicznie. Po wykonaniu usługi, zgodnie z umową, w danym miesiącu Podatnik wystawia fakturę VAT, za którą płaci ?O?. Podatnik podał, że On jako osoba wykonująca usługi kierowania pojazdem ponosi ryzyko gospodarcze związane z działalnością, odpowiada wobec osób trzecich za wykonanie zlecenia i nie podlega kierownictwu zlecającego w trakcie wykonywania przewozu.

Zdaniem Podatnika przedstawione okoliczności jednoznacznie wskazują, że prowadzona przez Niego działalność jest działalnością gospodarczą w rozumieniu znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, że zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r. działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

Stosownie zaś do art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

By można mówić o nie uznaniu za pozarolniczą działalność gospodarczą świadczonych przez Podatnika usług wymienione przesłanki muszą być spełnione łącznie. Oznacza to, że w przypadku nie spełnienia choćby jednego warunku, czynności uznane będą za wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje, że o ile przedstawiony stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym, a Podatnik zawarł umowę z ?O? Sp. z o.o., z której wynika, że jako kierowca

  • ponosi odpowiedzialność wobec klienta za wykonanie usługi,
  • w czasie wykonania usługi nie podlega kierownictwu zlecającego,
  • ponosi odpowiedzialność za rezultat swoich czynności,

to w świetle obowiązujących przepisów nie ma przeszkód do zaliczenia świadczonych przez Podatnika usług do pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje, że prowadzone postępowanie o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest postępowaniem dowodowym, dlatego też dołączony do wniosku wzór umowy nie podlega ocenie mającej na celu potwierdzenie prawidłowości stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika