W jaki sposób opodatkować podatkiem VAT transakcje dostawy towarów na rzecz osoby fizycznej mającej (...)

W jaki sposób opodatkować podatkiem VAT transakcje dostawy towarów na rzecz osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, niebędącej podatnikiem VAT, gdy transportu towaru dokonuje nabywca?

Przedmiotem zapytania jest sposób naliczania podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży przez Spółkę węgla na rzecz osoby fizycznej posiadającej miejsce zamieszkania na terytorium innego państwa członkowskiego, nie będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Miejsce świadczenia (opodatkowania) dostawy określone jest w cytowanej ustawie o VAT w zależności od rodzaju realizowanej dostawy (art. 22 ustawy).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią ? miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Wyjątki od powyższej zasady stanowią m.in. dostawa towarów instalowanych lub montowanych (art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy); sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju (art. 23 w związku z art. 2 pkt 23); wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (art. 13).

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu tj.

  • nabywcą towaru jest osoba fizyczna posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium innego państwa członkowskiego, niebędąca podatnikiem podatku od wartości dodanej,
  • towar będący przedmiotem dostawy jest transportowany przez nabywcę, a transport rozpoczyna się w Polsce,

tut. organ stwierdza, że miejscem dostawy jest terytorium kraju (miejsce rozpoczęcia transportu), a zatem ww. czynność podlega opodatkowaniu w Polsce na podstawie cytowanych przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r.

Fakturę VAT dokumentującą ww. czynność wystawia się na zasadach określonych w art. 106 ust. 1, ust. 3 ? 4 cytowanej ustawy o VAT oraz w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Jednocześnie tut. organ informuje, że obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL występuje przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub przy nabyciu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 cytowanej ustawy o VAT ? na podstawie art. 97 ust. 10 ustawy i § 12 ust. 10 ww. rozporządzenia wykonawczego z dnia 27.04.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika