Czy uzyskane wynagrodzenie za wykonane usługi transportowe poza granicami kraju podatnik ma obowiązek (...)

Czy uzyskane wynagrodzenie za wykonane usługi transportowe poza granicami kraju podatnik ma obowiązek ewidencjonować w ewidencji sprzedaży prowadzonej dla celów podatku od towarów i usług, a także wykazywać w poz. 21 deklaracji VAT-7K za poszczególny kwartał rozliczeniowy jako usługi zwolnione od podatku od towaów i usług?

Jak wynika ze złożonego wniosku jest Pan podatnikiem VAT czynnym i został Pan zarejestrowany przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku jako podatnik VAT UE. Od października 2005 r. wykonuje Pan usługi w zakresie obsługi środków transportowych (tj. w ramach umowy zlecenia pracuje jako kierowca samochodu ciężarowego stanowiącego własność zleceniodawcy na trasie Białystok - Moskwa) na rzecz kontrahenta z Republiki Federalnej Niemiec. Wykonanie przez Pana w/w usług transportowych jest dokumentowane fakturami VAT.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny powstała wątpliwość, czy uzyskane wynagrodzenie za wykonane usługi transportowe poza granicami ma Pan obowiązek ewidencjonować w ewidencji sprzedaży prowadzonej dla celów podatku od towarów i usług, a następnie wykazywać w poz. 21 deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7K) za poszczególny kwartał rozliczeniowy, jako usługi zwolnione od podatku od towarów i usług?

Porady prawne

STANOWISKO PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO ZŁOŻENIA WNIOSKU

Pana Pełnomocnik stoi na stanowisku, iż stosownie do wzoru deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7K) określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług od IV kwartału 2005 r. spoczywa na podatniku obowiązek wykazywania w poz. 21 w/w deklaracji uzyskanego obrotu ze sprzedaży usług transportowych poza terytorium kraju.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K) stanowiącymi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545) w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Jak wynika ze złożonego wniosku świadczy Pan usługi transportowe na trasie Białystok - Moskwa. W ocenie tut. organu podatkowego wynagrodzenie uzyskane za wykonanie przedmiotowych usług na odcinku przypadającym poza terytorium kraju należy wykazać w ewidencji sprzedaży oraz w poz 21 deklaracji VAT-7K jako świadczenie usług poza terytorium kraju.

Reasumując, stanowisko przedstawione przez Pełnomocnika jest prawidłowe

Pozostałe zagadnienia przedstawione we wniosku zostaną rozstrzygnięte w odrębnych postanowieniach.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Dokument złożony wraz z wnioskiem nie podlegał ocenie tut. organu podatkowego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika