Czy jeśli umowy leasingu operacyjnego zostaną wyłączone z wkładu niepieniężnego do spółki z (...)

Czy jeśli umowy leasingu operacyjnego zostaną wyłączone z wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to jak opodatkować sprzedaż spółce przedmiotów leasingu, które odkupi Pan od leasingodawcy po zakończeniu umowy leasingu?

Jak wynika ze złożonego wniosku, prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu złomem, a także jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie handlu odpadami tworzyw sztucznych. Działalność gospodarcza w zakresie handlu złomem prowadzona jest przez podatnika w oparciu o przedsiębiorstwo obejmujące swym zakresem aktywa bilansowe (środki trwałe, rzeczowe składniki majątku obrotowego, należności handlowe, środki pieniężne), pasywa bilansowe, nie ujęte w bilansie aktywa rzeczowe (prawo własności gruntów, wyposażenie, zamortyzowane środki trwałe), aktywa niematerialne, a także umowy dwustronne (o pracę, zlecenia, dostawę mediów, najmu, dzierżawy, kredytowe oraz leasingowe). Na podstawie umów leasingu operacyjnego użytkowane są takie składniki majątku Wnioskodawcy, jak ciągnik siodłowy, naczepa, kontenery czy prasa.

Porady prawne

W wyniku wstępnego porozumienia ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością ustalił Pan, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podniesie kapitał zakładowy poprzez utworzenie nowych udziałów i zaoferuje je Panu w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, po wyłączeniu z niego niektórych składników.

Na tle powyższego stanu faktycznego zwrócił się Pan z pytaniem, czy jeśli umowy leasingu operacyjnego zostaną wyłączone z wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to jak opodatkować sprzedaż spółce przedmiotów leasingu, które odkupi Pan od leasingodawcy po zakończeniu umowy leasingu?

Stanowisko podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku

Zdaniem Wnioskodawcy, taka sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, jako obrót opodatkowany na zasadach ogólnych.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej: ustawa o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W przypadku skorzystania przez Pana z możliwości nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu trwania umowy leasingu, tj. skorzystania z tzw. opcji wykupu, działanie to stanowi odrębną czynność w stosunku do umowy, na podstawie której przez okres wskazany w umowie korzystał Pan z nabywanego przedmiotu i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki.

Na analogicznych zasadach należy traktować odprzedaż nabytych uprzednio przez Pana od leasingodawcy przedmiotów po zakończeniu umów leasingu. Czynność taka stanowić będzie, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, opodatkowaną stawką właściwą dla danego towaru.

W przypadku, gdy nie przysługiwało Panu, jako dokonującemu dostawy towarów nabytych uprzednio od leasingodawcy po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, dostawa tych towarów korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest zakwalifikowanie ich jako towarów używanych, a więc takich, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku (art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, tut. organ podatkowy stwierdza, że czynność polegająca na odpłatnym zbyciu spółce z ograniczoną odpowiedzialnością uprzednio nabytych przez Pana od leasingodawcy przedmiotów leasingu, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, o których mowa w przepisach dotyczących podatku VAT, a tym samym uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

Pozostałe zagadnienia zawarte we wniosku zostaną rozstrzygnięte w odrębnych postanowieniach.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja ta stanie się wiążąca dla organu podatkowego, jeżeli stan faktyczny przedstawiony we wniosku się ziści w stanie prawnym stanowiącym podstawę niniejszego rozstrzygnięcia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika