Czy w związku z uzyskiwaniem przez tego komandytariusza, na podstawie zapisu w umowie spółki, wynagrodzenia (...)

Czy w związku z uzyskiwaniem przez tego komandytariusza, na podstawie zapisu w umowie spółki, wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki, spółka komandytowa zobowiązania jest do pobierania, jako płatnik, w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i sporządzenia na końcu roku informacji PIT-11, czy też nie jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek i czy powinna wtedy sporządzić informację PIT-8C?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2010 r. (data wpływu 7 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka ma 3 wspólników. Wspólnikami spółki są 2 osoby fizyczne - komandytariusze i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca komplementariuszem. Jednemu z komandytariuszy uczestniczącemu w zyskach i stratach spółki w 72 % powierzono w umowie spółki prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Zgodnie z § 13 umowy spółki wspólnikowi temu (komandytariuszowi) przysługuje za prowadzenie spraw spółki stałe miesięczne wynagrodzenie. Komandytariusz, któremu powierzono prowadzenie Spraw spółki jest równocześnie prezesem zarządu komplementariusza, która to spółka ma także prawo i obowiązek prowadzenia sprawy spółki komandytowej, a ponadto reprezentuje spółkę komandytową.

Komandytariusz ten u komplementariusza jest zatrudniony na umowę o pracę i otrzymuje stały dochód z tego tytułu. Pośrednio otrzymuje on tym samym dochód za zarządzanie spółką komandytową, tj. jej reprezentowanie i prowadzenie spraw spółki, gdyż zarządza nią jako prezes zarządu komplementariusza.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z uzyskiwaniem przez tego komandytariusza, na podstawie zapisu w umowie spółki, wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki, spółka komandytowa zobowiązania jest do pobierania, jako płatnik, w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i sporządzenia na końcu roku informacji PIT-11, czy też nie jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek i czy powinna wtedy sporządzić informację PIT-8C...

Zdaniem Wnioskodawcy, w zaistniałej sytuacji Spółka nie jest zobowiązana w ciągu roku do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od pobieranego przez wspólnika będącego komandytariuszem wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki. Zobowiązana jest ona jedynie do sporządzenia informacji PIT-8C do ostatniego dnia lutego roku następującego po roku, w którym wspólnik osiągnął przychód z tytułu otrzymanego wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki. Zdaniem Spółki przychodu uzyskiwanego przez wspólnika za prowadzenie sprawy spółki nie można uznać za działalność gospodarczą, ani za działalność wykonywaną osobiście ani za wykonywanie kontraktu menedżerskiego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 39 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. w myśl art. 46 ww. ustawy za prowadzenie spraw spółki wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej (art. 37 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego przyznane komandytariuszowi wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki wynika z zapisu znajdującego się w umowie spółki.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W celu określenia źródła przychodów dla uzyskanego przez wspólnika wynagrodzenia należy odnieść się do wymienionych przez ustawodawcę w art. 10 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych źródeł uzyskania przychodów. Wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są m.in. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychody z działalności wykonywanej osobiście, jak również przychody z innych źródeł.

Pozarolniczą działalnością gospodarczą, w myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. z powyższego jednoznacznie wynika, że przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy) nie są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniono przychody uznane za przychody ze źródła działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2.

Wynagrodzenie komandytariusza będzie związane z pełnieniem przez niego roli wspólnika, a prowadzenie spraw spółki osobowej przez jej wspólnika nie jest równoznaczne z zawarciem umowy o zarządzanie spółką. Nie została też zawarta dodatkowa umowa o wykonywanie tych czynności. w związku z tym art. 13 pkt 7-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ uzyskanego przez komandytariusza wynagrodzenia nie można zaliczyć należy do żadnej z grup wymienionych w tych przepisach.

Wynagrodzenie komandytariusza nie stanowi również przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym wypłacone wspólnikowi wynagrodzenie, które zostało określone w umowie spółki należy zakwalifikować jako przychody z innych źródeł, zgodnie z art. 20 ust. 1, w powiązaniu z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści przepisu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12?14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie do art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż tytułem do wypłaty świadczenia pieniężnego komandytariuszowi jest umowa spółki. Zatem na przedmiotowej Spółce ciąży obowiązek wystawienia informacji o przychodach z innych źródeł - PIT-8C, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Druk ten jest dokumentem informacji płatniczej i wiąże się jedynie z faktem wypłaty określonego świadczenia, nie zaś z obowiązkiem poboru zaliczki. Obowiązek sporządzenia imiennej informacji występuje zarówno w sytuacji, gdy określone osoby dokonywały na rzecz podatników świadczeń o charakterze pieniężnym jak i niepieniężnym.

Dokonująca wypłaty wynagrodzenia dla komandytariusza Spółka nie jest obowiązana do pobrania zaliczki na podatek i sporządzania PIT-11. Ma ona jedynie obowiązek sporządzić informację o wysokości uzyskanych przez komandytarusza przychodów (PIT?8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją komandytariuszowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika