Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 22 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zawarł z Pogotowiem Ratunkowym umowę zlecenia o świadczenie dyżurów lekarskich w Pogotowiu Ratunkowym w L. Zainteresowany wypełnił dostarczone oświadczenie, gdzie zaznaczył, że prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje usługi tego samego rodzaju. Po zakończeniu umowy Wnioskodawca wystawił w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rachunek za wykonane zlecenie, który ujął pod datą wystawienia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz opłacił we właściwym terminie podatek PIT 5 oraz obowiązkową składkę zdrowotną. Pomimo złożonego oświadczenia Pogotowie Ratunkowe potraktowało umowę zlecenie jako umowę cywilnoprawną zawartą z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej i opodatkowano jako przychód z umowy zlecenia oraz odprowadzono składkę zdrowotną.

Wnioskodawca podaje, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samodzielnie opłaca podatek dochodowy PIT oraz składkę zdrowotną.

Na wniosek Zainteresowanego Pogotowie Ratunkowe wystąpiło z pismem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 czerwca 2011 r. z prośbą o interpretację, czy od zawartej umowy zlecenia z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje usługi tego samego rodzaju należy potrącać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 czerwca 2011 r. poinformował Pogotowie Ratunkowe, że jeżeli umowa zlecenia jest wykonywana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej i jej przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności, wówczas dana osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu tylko z tytułu prowadzonej działalności. Tym samym nie zachodzi obowiązek opłacania składki z tytułu zawartej umowy zlecenia. Jednak, aby umowa zlecenia mogła być traktowana jako wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, właściwy organ podatkowy powinien określić, czy uzyskiwany przychód z tej umowy może być opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej.

W dniu 18 lipca 2011 r. Pogotowie Ratunkowe wystosowało do Wnioskodawcy pismo z prośbą o przedstawienie opinii organu podatkowego, czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje On usługi tego samego rodzaju.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uzyskany przychód z umowy zlecenia zawartej z Pogotowiem Ratunkowym powinien być opodatkowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawcy, zakres prowadzonej działalności został określony we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, Zainteresowany - jako podatnik - wskazał, że działalność ta obejmuje świadczenie usług medycznych. Przychód z tego tytułu Wnioskodawca zalicza do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Wnioskodawca uważa, że Pogotowie Ratunkowe nie jest zobowiązane do poboru zaliczek od należności, o których mowa wyżej oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli jako podatnik złożył oświadczenie, że wykonywane usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej (art. 41 ust. 2 updof).

Ponadto Zainteresowany podał, że zgodnie z nadanym przez Urząd Statystyczny numerem REGON wykonuje działalność oznaczoną numerem 8621Z ? PRAKTYKA LEKARSKA OGÓLNA.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 wymienia m.in. wskazane w pkt 2 i 3 tego przepisu:

  • działalność wykonywaną osobiście (pkt 2),
  • pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3).

W myśl definicji zawartej w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

   - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Definicję powyższą uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, określony został w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 13 pkt 8 powołanej ustawy do przychodów tych należy zaliczyć przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

   - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z kolei art. 41 ust. 1 powołanej ustawy nakłada na płatników, którzy dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 obowiązek pobierania zaliczki na podatek dochodowy pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe. Wyjątek od powyższej zasady zawiera art. 41 ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł z Pogotowiem Ratunkowym umowę zlecenia o świadczenie dyżurów lekarskich. Zainteresowany wskazuje, iż wypełnił oświadczenie, gdzie zaznaczył, że prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje usługi tego samego rodzaju.

Reasumując, w sytuacji gdy Wnioskodawca świadczy usługi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej oraz złożył oświadczenie, o którym mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenia zawartej z Pogotowiem Ratunkowym, podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika