Czy wydatki ponoszone na zakup posiłku w restauracji (bez alkoholu) zgodnie z przedstawionym powyżej (...)

Czy wydatki ponoszone na zakup posiłku w restauracji (bez alkoholu) zgodnie z przedstawionym powyżej stanem faktycznym stanowią w świetle obowiązującego prawa koszty uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 1 października 1997 r. jest właścicielem przedsiębiorstwa handlowego. Firma zajmuje się m.in. eksportem towarów tekstylnych. Odbiorcą jest duży dom towarowy, w imieniu którego Wnioskodawca organizuje zakupy wybranych asortymentów w blisko 50 polskich zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie woj.

Technika współpracy z partnerem rosyjskim jest następująca: średnio raz w miesiącu specjaliści z firmy rosyjskiej przyjeżdżają w celu wyboru interesujących ich towarów. Występując jako ich przedstawiciel na polskim rynku firma Wnioskodawcy organizuje spotkania z producentami tekstyliów z woj. X. w ramach tych spotkań klienci rosyjscy wraz z przedstawicielem firmy Zainteresowanego odwiedzają poszczególne zakłady dokonując wyboru interesujących ich asortymentów. Artykuły przemysłu lekkiego podlegają złożonym wahaniom koniunkturalnym (tendencje mody, sezony, trendy sprzedażowe) stąd selekcja towaru jest absorbująca i długotrwała. Procedury te ciągną się od godzin porannych do późnego wieczora w czasie kilkudniowych pobytów delegacji rosyjskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki ponoszone na zakup posiłku w restauracji (bez alkoholu) zgodnie z przedstawionym powyżej stanem faktycznym stanowią w świetle obowiązującego prawa koszty uzyskania przychodu...

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki związane z obsługą spotkań z kontrahentami (w tym wydatki na opłacenie posiłku w restauracji) stanowią dla organizatora spotkań koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania, albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23?.

Jak podaje Wnioskodawca cytowany art. 23 stanowi, że ?nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na reprezentację, a w szczególności na usługi gastronomiczne, zakup żywności, oraz napojów, w tym alkoholowych?.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia reprezentacji, nie określa tego także żadna inna ustawa podatkowa. Zgodnie z definicją słownika języka polskiego (Wydawnictwo PWN W-wa 1992) ? reprezentacja oznacza okazałość, wystawność związaną ze stanowiskiem?.

Wnioskodawca wyraża przekonanie, że zaproszenie klientów zagranicznych na skromny poczęstunek (bez alkoholu) po wielogodzinnej pracy nie ma nic wspólnego z wystawnością, czy chęcią imponowania partnerowi. w czasie tego posiłku omawiane są wyniki kontraktacji za dany dzień oraz ustalany program wizyt w zakładach na dzień następny, a także wszelkie korekty towarowe wynikające z bieżącej koniunktury na rynku rosyjskim. W biznesie międzynarodowym tego typu działania są normą i służą umacnianiu roboczych kontaktów z klientami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

W powołanym wyżej przepisie ustawodawca nie podaje enumeratywnie, jakie konkretne wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Wskazuje jedynie, że aby określony koszt mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu:

  • musi pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 ustawy);
  • musi być udokumentowany prawidłowo oraz w sposób nie budzący wątpliwości.

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Z uwagi na fakt, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia ?reprezentacji? należy ? zgodnie z zasadami wykładni językowej przepisów prawa ? odnieść się do definicji słownikowej tego pojęcia. w internetowym wydaniu Słownika Języka Polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl) pojęcie to zostało zdefiniowane następująco: ?reprezentacja? to ?okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną?.

Przenosząc definicję słownikową na grunt ustaw podatkowych, zgodnie z przyjętym od lat poglądem doktryny prawa podatkowego, za reprezentację uznaje się ?występowanie w imieniu podatnika (firmy), wiążące się z okazałością i wytwornością, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu firmy. Reprezentacja to przede wszystkim działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów.

Wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenia swojej zasobności, profesjonalizmu. Wydatki te jednocześnie w sposób pośredni promują firmę. Pojęcie reprezentacji dotyczy kontaktów podatnika w stosunkach z innymi podmiotami.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Trzeba pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem przedsiębiorstwa handlowego. Firma zajmuje się m.in. eksportem towarów tekstylnych do x średnio raz w miesiącu specjaliści z firmy rosyjskiej przyjeżdżają do x w celu wyboru interesujących ich towarów. Firma Wnioskodawcy organizuje m.in. spotkania z producentami tekstyliów, w ramach których odwiedzają poszczególne zakłady dokonując wyboru interesujących ich asortymentów. Procedury te ciągną się od godzin porannych do późnego wieczora w czasie kilkudniowych pobytów delegacji rosyjskiej.

Odnosząc powyższe do przedstawionych we wniosku informacji należy stwierdzić, iż rozstrzygnięcie czy wydatki, o których mowa mogą stanowić koszty uzyskania przychodów zależy od tego, czy dotyczą one reprezentacji, tj. czy wydatki na usługi gastronomiczne ukierunkowane są na reprezentowanie firmy oraz budowanie jej prestiżu (wizerunku).

W ocenie tutejszego organu wydatki na usługi gastronomiczne w lokalach zewnętrznych, wiążą się z tworzeniem i utrwalaniem pozytywnego wizerunku firmy. Pomimo tego, że w czasie spotkań, omawiane są wyniki kontraktacji za dany dzień oraz ustalany program wizyt w zakładach na dzień następny, a także wszelkie korekty towarowe wynikające z bieżącej koniunktury na rynku rosyjskim to wątpliwości budzi miejsce takiego spotkania, tj. poza siedzibą firmy. Trudno wykazać zatem inny niż reprezentacja cel poniesienia tych wydatków. w kontekście zdefiniowanego wyżej pojęcia ?reprezentacja? oraz z analizy przytoczonego art. 23 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, jednoznacznie wynika, iż ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na zorganizowanie spotkań w restauracjach są wydatkami na reprezentację i jako takie nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując wydatki ponoszone na zakup posiłku w restauracji (bez alkoholu) są wydatkami na reprezentację i wobec tego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika