Czy w oparciu o art. 26 ust. 1 pkt 6a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można odliczyć (...)

Czy w oparciu o art. 26 ust. 1 pkt 6a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można odliczyć wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet w miejscu zamieszkania w oparciu o dokumenty, o których mowa w pkt 54?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2010 r. (data wpływu 20 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą duchowną, pełniącą funkcję duszpasterską w Parafii Rzymskokatolickiej. Jako wikariusz tej Parafii zamieszkuje na jej terenie. W miejscu zamieszkania posiada telefon stacjonarny i dostęp do sieci Internet. Dostawcą usług jest x Na wystawionej fakturze VAT w polu nabywca zamieszczone są dane: ?Parafia Rzymskokatolicka XXX?. Podkreślenia wymaga fakt, że każdy z księży w Parafii posiada swój własny numer telefonu i każdy osobno rozlicza swoje usługi w oparciu o wystawione faktury. Z tytułu korzystania z sieci Internet Zainteresowany ponosi koszty, które ujmowane są na fakturze VAT. Za fakturę (telefon + Internet) Wnioskodawca płaci przelewem internetowym z osobistego rachunku bankowego. Wobec zaistniałego stanu faktycznego powstaje pytanie czy w zeznaniu rocznym można odliczyć wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet w miejscu zamieszkania...

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w oparciu o art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można odliczyć wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet w miejscu zamieszkania w oparciu o dokumenty, o których mowa w pkt 54...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym można rozliczyć wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet w miejscu zamieszkania. Art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ogranicza prawa do rozliczenia w tym przypadku ponoszonego przez Wnioskodawcę wydatku, albowiem odnosi się jedynie do udowodnienia że taki koszt został w ogóle poniesiony. Dowodem poniesionego wydatku jest w tym przypadku zapłata przelewem z osobistego rachunku bankowego na rzecz x, za dostarczone usługi. Powyższa ustawa w żadnym artykule, tym bardziej w art. 26 ust. 1 pkt 6a, nie wskazuje, w oparciu o jaki dokument mogłoby nastąpić takie odliczenie. Zakładając, że tym dokumentem może być faktura VAT, bez znaczenia pozostaje fakt wystawienia jej na imię i nazwisko Wnioskodawcy, bo w tej sytuacji, jak wynika z przepisu, najważniejszym pozostaje ciągle poniesiony wydatek przez podatnika. Wnioskodawca swoje miejsce zamieszkania zmienia średnio co 2 lata. Brak prawa do odliczenia wydatków, o których mowa wyżej, pozostawałby w sprzeczności z zasadą równego traktowania podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Stosownie do art. 26 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie z faktury tej winno wynikać, iż podatnik jest nabywcą usługi dostępu do sieci internetowej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż warunkiem skorzystania z tzw. ulgi internetowej przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

  • poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania, oraz
  • udokumentowanie przedmiotowego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie posiadanie przez podatnika zapłaconej faktury z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż faktura VAT dokumentująca poniesienie wydatków z tytułu korzystania z sieci Internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania Wnioskodawcy jest wystawiona na Parafę Rzymskokatolicką. A zatem brak faktury imiennej wystawionej na Wnioskodawcę uniemożliwia skorzystanie przez Zainteresowanego z ulgi podatkowej i odliczenia od dochodów wydatków na Internet.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika