Czy w roku 2010 Wnioskodawca może wpłacać zaliczki w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej (...)

Czy w roku 2010 Wnioskodawca może wpłacać zaliczki w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej na podstawie dochodu z roku 2007, ponieważ w rozliczeniu za rok 2008 wystąpiła strata?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2010 r. (data wpływu do BKIP w Lesznie 25 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w formie uproszczonej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010 r. w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Poznaniu został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w formie uproszczonej. Pismem z dnia 21 stycznia 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego ? działając na podstawie art. 170 § 1, art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), w związku z § 2 pkt 1 oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) ? przekazał wniosek Pana x według właściwości do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu. Pismo wraz z wnioskiem wpłynęło do tut. Organu w dniu 25 stycznia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 2009 Wnioskodawca wpłacał zaliczki miesięczne w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej na podstawie dochodu za rok 2007.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w roku 2010 Wnioskodawca może wpłacać zaliczki w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej na podstawie dochodu z roku 2007, ponieważ w rozliczeniu za rok 2008 wystąpiła strata...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 44 ust. 6b pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może nadal korzystać z tej formy.

Jeżeli w zeznaniu za rok 2008 wykazana była strata, jako podstawę przyjmuje dochód za rok 2007, na który zezwala pkt 2 ww. artykułu, który mówi: w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo dany rok podatkowy o dwa lata.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl art. 44 ust. 6b. ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:

  1. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
  2. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.


Stosownie do art. 44 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani:

  1. do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy,
  2. stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy,
  3. wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 6,
  4. dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 45.


Zgodnie z art. 44 ust. 6i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwotę zaliczki podlegającą wpłacie, obliczoną w sposób określony w ust. 6b lub 6h, zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, zapłaconej w danym miesiącu przez podatnika.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca ustalił wysokość zaliczki na podatek dochodowy na 2010 rok na podstawie dochodu uzyskanego w roku 2007 bowiem w roku 2008, u Zainteresowanego wystąpiła strata.

Zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość uproszczonych zaliczek oblicza się od dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L z lat ubiegłych. Chodzi o zeznanie złożone w roku poprzednim albo w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata ? jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej.

Przy wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na 2010 r. w pierwszej kolejności trzeba więc brać pod uwagę zeznanie za 2008 r., w drugiej za 2007 r.

Wysokość zaliczki na podatku dochodowym od osób fizycznych to 1/12 kwoty podatku obliczonego przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku do dochodu wykazanego w tej deklaracji. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stosują skali podatkowej, tylko wyliczają wysokość zaliczki z zastosowaniem 19-proc. stawki.

Reasumując, Wnioskodawca w roku 2010 może wpłacać zaliczki w uproszczonej formie, tj. w wysokości 1/12 kwoty obliczonej na podstawie dochodu z roku 2007 zgodnie z art. 44 ust. 6b pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika