Czy z dniem 1 stycznia 2010 r. można zastosować do prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanie (...)

Czy z dniem 1 stycznia 2010 r. można zastosować do prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2009 r. (data wpływu 17 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 15 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyboru formy opodatkowania ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyboru formy opodatkowania.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 8 grudnia 2009 r. nr ILPB1/415-1244/09-2/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 10 grudnia 2009 r., wniosek uzupełniono w dniu 15 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Opis sytuacji:

  1. Umowa o pracę zawarta w dniu 4 maja 1999 r.

  2. Zakres obowiązków wynikających ze stosunku pracy świadczącego na rzecz pracodawcy:
    1. miesięczne rozliczanie płyt na poszczególne modele w seriach,
    2. wykonywanie miesięcznych zestawień płyt,
    3. zakładanie serii w programie X,
    4. opracowywanie serii i dzielenie na bloki w programie X,
    5. tworzenie list serii w programie X,
    6. tworzenie planu produkcji,
    7. prowadzenie zagadnień związanych z ochroną środowiska,
    8. wykonywanie zakupów związanych z potrzebami zakładu,
    9. nadzór nad pracami wykonywanymi w dziale Y (sterowanie i normowanie produkcji).
  3. Rozpoczęcie samodzielnej działalności gospodarczej od dnia 1 sierpnia 2001 r., w ramach której wykonywana jest od dnia 17 stycznia 2008 r. produkcja, sprzedaż ma rzecz obecnego pracodawcy podzespołów meblowych w postaci cokołów i nóg do łóżek.


Powołując się na art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Wnioskodawca informuje, że czynności wykonywane w ramach działalności na rzecz obecnego pracodawcy nie wchodzą w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy z dniem 1 stycznia 2010 r., może być zastosowane do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych...

Zdaniem Wnioskodawcy, z dniem 1 stycznia 2010 r. może być zastosowane do prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż czynności wykonywane w ramach tej działalności, na rzecz obecnego pracodawcy nie wchodzą w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe

Zasadą jest, iż dochody osób fizycznych opodatkowane są według reguł zawartych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), co wynika z art. 1 tej ustawy. Jednakże osoby te, na mocy art. 9a ust. 1 wskazanej ustawy mogą dokonać wyboru opodatkowania dochodów osiąganych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej według zasad przewidzianych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. u. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Zgodnie z dyspozycją art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ?spółką?.

Katalog usług, których świadczenie wyłącza podatników z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zawiera art. 8 ww. ustawy.

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy, wskazana forma opodatkowania nie może mieć zastosowania również do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

W myśl art. 6 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli podatnicy wymienieni w ust. 1 pkt 6 nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności, o którym mowa w art. 7, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. w przypadku, gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek na ogólnych zasadach.

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę informacji wynika, iż od 4 maja 1999 r. Zainteresowany jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, rozpoczęcie samodzielnej działalności gospodarczej nastąpiło w dniu 1 sierpnia 2001 r. Zainteresowany od 2008 r. wykonuje usługi na rzecz obecnego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Czynności wykonywane w ramach stosunku pracy nie wchodzą w zakres wykonywanej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej.

Z treści art. 8 ust. 1 pkt 6 wynika, iż odnosi się on do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą jeżeli podatnik, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika. Zatem okolicznością wyłączającą możliwość opodatkowania ryczałtem jest wykonywanie w działalności gospodarczej czynności, które były wykonywane w ramach stosunku pracy na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy tylko w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia działalności. Wyłączenie to nie ma zastosowania w przedstawionej sprawie, ponieważ rozpoczęcie działalności przez Wnioskodawcę nastąpiło w 2001 roku.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż z dniem 1 stycznia 2010 r., może mieć zastosowane do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, po spełnieniu pozostałych warunków wynikających z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika