1. Czy w chwili sprzedaży powyższego domu mieszkalnego (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) (...)

1. Czy w chwili sprzedaży powyższego domu mieszkalnego (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) koszty zakupu gruntu Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w wysokości zaktualizowanej, ustalonej na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego ustalonej na dzień wprowadzenia powyższego gruntu do ewidencji?
2. Czy w momencie sprzedaży wybudowanego domu mieszkalnego Wnioskodawca będzie miał obowiązek rozliczenia kosztów zakupu gruntu w wysokości wynikającej z aktu notarialnego zakupionego gruntu przez Zainteresowanego jako osoby fizycznej z majątku osobistego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009 r. (data wpływu 30 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 1998 Wnioskodawca nabył w ramach majątku osobistego, działkę stanowiącą grunt rolny o powierzchni 4.805 m2, z zamiarem wybudowania na nim domu mieszkalnego. W roku 2003 Gmina przyjęła zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego grunt ten został przekwalifikowany na teren budowlany. W związku z powyższym Zainteresowany rozważa możliwość wybudowania domu mieszkalnego i jego późniejszej sprzedaży. Zamierza wybudować przedmiotowy dom mieszkalny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na własny rachunek. W tym celu Wnioskodawca chciałby wprowadzić do działalności gospodarczej zakupiony do swojego majątku osobistego grunt w cenie zaktualizowanej, ustalonej na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w chwili sprzedaży powyższego domu mieszkalnego (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) koszty zakupu gruntu Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w wysokości zaktualizowanej, ustalonej na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego ustalonej na dzień wprowadzenia powyższego gruntu do ewidencji...
  2. Czy w momencie sprzedaży wybudowanego domu mieszkalnego Wnioskodawca będzie miał obowiązek rozliczenia kosztów zakupu gruntu w wysokości wynikającej z aktu notarialnego zakupionego gruntu przez Zainteresowanego jako osoby fizycznej z majątku osobistego...

Zdaniem Wnioskodawcy, w chwili sprzedaży wybudowanego domu mieszkalnego (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) będzie mógł uwzględnić zaktualizowane koszty zakupu w wysokości określonej na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego, na dzień wprowadzenia do ewidencji działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepis art. 22g ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy wskazuje, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

W myśl art. 22g ust. 3 ww. ustawy za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Przepis art. 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Natomiast zgodnie z art. 22g ust. 9 cytowanej ustawy jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego, powołanego przez podatnika.

Przepis art. 22g ust. 9 ww. ustawy dotyczy wyłącznie sytuacji, w której środek trwały został wytworzony przez podatnika. Nie może zatem być stosowany w przypadku zakupionego przez Wnioskodawcę gruntu.

W art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy wskazano, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zatem, poniesione koszty związane z zakupem gruntu na własne nazwisko, stanowią koszty uzyskania przychodów firmy gdyż zgodnie z zawartymi informacjami w złożonym wniosku, grunt pod budowę budynku zostanie wprowadzony do ewidencji działalności gospodarczej, natomiast z aktu notarialnego wynika cena jego nabycia.

Reasumując, w chwili sprzedaży powyższego domu mieszkalnego (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) koszty zakupu gruntu Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w wysokości wynikającej z aktu notarialnego zakupionego gruntu przez Zainteresowanego jako osoby fizycznej do majątku osobistego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika