Czy w sytuacji umorzenia Spółce przez Wnioskodawczynię nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez (...)

Czy w sytuacji umorzenia Spółce przez Wnioskodawczynię nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez zmarłego Męża Zainteresowanej, Wnioskodawczyni osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2013 r. (data wpływu 12 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia nieoprocentowanej pożyczki ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia nieoprocentowanej pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem w spółce jawnej (dalej: Spółka). Działalność Spółki obejmuje m.in. wynajem i leasing nieruchomości, środków transportu oraz urządzeń biurowych.

Pozostałymi wspólnikami w Spółce są dzieci Wnioskodawczyni (syn i córka). Ponadto wspólnikiem w Spółce był również mąż Wnioskodawczyni. Mąż Zainteresowanej zmarł w październiku 2013 r. Poza wskazanymi osobami w Spółce nie było i nie ma innych wspólników. W 2013 r. mąż Wnioskodawczyni udzielił Spółce nieoprocentowanej pożyczki.

Na podstawie testamentu do całego spadku po zmarłym Mężu Wnioskodawczyni powołana została Zainteresowana. Wnioskodawczyni odziedziczyła m.in. ogół praw i obowiązków w Spółce jaki przysługiwał jej Mężowi oraz wierzytelność z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez Męża Wnioskodawczyni.

Niewykluczone jest, że udzielona pożyczka zostanie w przyszłości umorzona przez Zainteresowaną.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji umorzenia Spółce przez Wnioskodawczynię nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez zmarłego Męża Zainteresowanej, Wnioskodawczyni osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, sytuacji umorzenia Spółce nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez zmarłego Męża, Wnioskodawczyni nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni otrzymała pozytywną interpretację z dnia 20 listopada 2013 r. (sygn. (?)), w której uznane za prawidłowe zostało Stanowisko Wnioskodawczyni:

  1. w zakresie skutków podatkowych pożyczki udzielonej przez Wnioskodawczynię ? Organ potwierdził, że udzielenie przez Wnioskodawczynię Spółce nieoprocentowanej pożyczki i jej umorzenie nie spowoduje po stronie Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu;
  2. w zakresie skutków podatkowych pożyczki udzielonej przez drugiego wspólnika (męża Wnioskodawczyni) ? Organ potwierdził, że w sytuacji udzielenia nieoprocentowanej pożyczki Spółce przez drugiego ze wspólników (męża Wnioskodawczyni) i jej umorzenia, Wnioskodawczyni osiągnie przychód, który będzie podlegał zwolnieniu od podatku od osób fizycznych.

Również dla Męża Wnioskodawczyni wydana została analogiczna interpretacja indywidualna dotycząca skutków udzielenia Spółce nieoprocentowanej pożyczki przez drugiego wspólnika ? żonę (Wnioskodawczynię) i jej umorzenia. Interpretacja z dnia 20 listopada 2013 r. (sygn. (?)).

Spółka osobowa prawa handlowego nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, w zakresie w jakim uczestniczą w zyskach wypracowanych w prowadzonej w formie tej spółki pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego też względu jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie dla ?samego siebie?.

Wnioskodawczyni odziedziczyła zarówno ogół praw i obowiązków w Spółce, które przysługiwały Mężowi Wnioskodawczyni jak i wierzytelność z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez Jej Męża.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawczyni, w sytuacji umorzenia przez Zainteresowaną Spółce nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez zmarłego Męża, Wnioskodawczyni nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej).

Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, przez spółkę niebędącą osobą prawną, należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W świetle powołanych przepisów, zauważyć należy, że spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, nie jest zatem podatnikiem podatków dochodowych, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce jawnej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Cytowany wyżej art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera ogólną definicję przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wyjaśnić należy, że przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie przysporzenia lub korzyści majątkowe związane z tą działalnością. Zauważyć przy tym należy, że korzyść ta nie musi skutkować bezpośrednim zwiększeniem aktywów podmiotu gospodarczego. Korzyścią taką może być także np. umorzenie nieoprocentowanej pożyczki. W takim przypadku podatnik uzyskuje korzyść majątkową w postaci zwolnienia go z obowiązku wydatkowania określonych środków, co skutkuje brakiem uszczerbku w majątku podatnika, jaki nastąpiłby w przypadku gdyby do takiego zdarzenia nie doszło.

Zauważyć jednak należy, że jak wskazano powyżej, spółki osobowe prawa handlowego (tu: spółka jawna) nie są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, w takim zakresie, w jakim uczestniczą w zyskach wypracowanych w prowadzonej w formie tej spółki pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego też względu, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie dla ?samego siebie? w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki osobowej stanowią jego przychody i jego koszty.

Mając na względzie cytowane powyżej przepisy oraz informacje przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że w związku z umorzeniem przez Wnioskodawczynię spółce osobowej pożyczki, dla Zainteresowanej (jako wspólnika spółki osobowej) nie powstanie przychód, bowiem z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie dla samego siebie w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki osobowej stanowią przychody i koszty Zainteresowanej.

Tak więc, w sytuacji umorzenia Spółce przez Wnioskodawczynię nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez zmarłego Męża Zainteresowanej, Wnioskodawczyni nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawczyni jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika