Z jakiego źródła i w konsekwencji na jakim formularzu należy wykazać przychód z tytułu udziału (...)

Z jakiego źródła i w konsekwencji na jakim formularzu należy wykazać przychód z tytułu udziału w SK, która osiągnęła przychód i poniosła koszt z tytułu wniesienia Udziałów do spółki kapitałowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną stałą stawką podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalność gospodarczą prowadzi jako osoba fizyczna oraz jako komandytariusz w kilku spółkach komandytowych zarejestrowanych w Polsce (SK). Spółki komandytowe prowadzą działalność gospodarczą, m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości, usług finansowych, budownictwa. Przychody i koszty uzyskania przychodów wynikające z działalności wykonywanej przez spółki komandytowe kwalifikuję jako związane ze źródłem, jakim jest pozarolniczą działalność gospodarcza, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przystępując do jednej ze spółek komandytowych, Wnioskodawca wniósł stanowiące Jego własność udziały w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Udziały). Wartość wkładu niepieniężnego ustalona została według wartości rynkowej Udziałów na dzień wniesienia ich do SK. W ramach wykonywanej działalności gospodarczej, SK zdecydowała o przeniesieniu tytułem wkładu niepieniężnego własności Udziałów na spółkę kapitałową zarejestrowaną za granicą. Wartość Udziałów przekroczyła wartość nominalną udziałów wydanych przez spółkę kapitałową SK; nadwyżka tej wartości została przekazana na kapitał zapasowy spółki kapitałowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Z jakiego źródła i w konsekwencji na jakim formularzu należy wykazać przychód z tytułu udziału w SK, która osiągnęła przychód i poniosła koszt z tytułu wniesienia Udziałów do spółki kapitałowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód powstały po stronie SK w wyniku wniesienia Udziałów do spółki kapitałowej powinien zostać wykazany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i rozliczony w zeznaniu podatkowym PIT-36L, tak jak pozostałe przychody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej samodzielnie bądź poprzez SK, w których Zainteresowany jest wspólnikiem.

Co do zasady, dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje kilka różnych źródeł przychodów, w odniesieniu do których określa specyficzne zasady powstawania przychodów oraz ustalania kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku i łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali. Przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jest stałą stawką 19% podatku dochodowego od osób fizycznych, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali.

Pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co do zasady zatem, jeżeli dany przychód pochodzi z działalności spełniającej wymienione wyżej przesłanki, ale może zostać zaliczony jednocześnie do innego źródła przychodów, nie może być uznany za przychód z działalności gospodarczej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jakkolwiek przewiduje w tym zakresie stosowne wyłączenia. Podstawowym wyjątkiem - kluczowym w przedmiotowej sprawie - jest przyjęcie wprost, w art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła jakim jest pozarolniczą działalność gospodarcza. W tym miejscu należy podkreślić, że zgodnie z art. 102 kodeksu spółek handlowych, SK jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. SK jest zatem podmiotem przewidzianym przez prawo do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ilekroć zatem określone czynności będące przejawem działalności gospodarczej podejmowane są przez SK, generowane z tego tytułu przychody wraz z odpowiadającymi im kosztami uzyskania przychodów, alokowane do Wnioskodawcy w proporcji do posiadanego przez Niego udziału w zyskach SK, zaliczane powinny do źródła, jakim jest pozarolniczą działalność gospodarcza. Dotyczy to wszystkich przychodów generowanych przez jakąkolwiek aktywność gospodarczą SK. Powyższy pogląd wynika wprost z brzmienia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie organów podatkowych.

Wnioskodawca wskazuje, iż Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku w decyzji z dnia 10 stycznia 2008 r. (sygn. BI/415-0480/07) stwierdził, że ?przychody otrzymywane z tytułu świadczenia usług zarządzania dla innego podmiotu gospodarczego nie będą efektem czynności wykonywanych wyłącznie przez Podatnika, lecz stanowić będą również efekt działań pozostałych dwóch wspólników spółki (to spółka, a nie jedynie Podatnik, ma świadczyć usługi zarządzania). Nie będą to zatem przychody z działalności wykonywanej przez Podatnika osobiście, lecz przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.' Analogiczny pogląd wyraził WSA w Warszawie w wyroku z dnia 18 kwietnia 2008 r., (sygn. III SA/Wa 220/02): ?Skarżący (będący podatnikiem), jak wynika ze stanu faktycznego, nie będzie otrzymywał przychodów za wykonanie umowy o zarządzanie, lecz przychody z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej. Nie będzie też zawierał umów o zarządzanie w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ działalności takiej nie prowadzi on, lecz spółka, w której jest wspólnikiem i to ta spółka będzie zawierała umowy i otrzymywała przychody. Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, co wynika z art. 1 updof. Powyższe prowadzi do wniosku, że przychody uzyskiwane przez Skarżącego z udziału w spółce jawnej uchylają się spod działania art. 13 pkt 9 updof i tym samym stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej należy uznać za błędne. W tej sytuacji zastosowanie znajduje art. 5b ust. 2 updof, co oznacza, że przychody te będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.?

Natomiast Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany w postanowieniu z dnia 30 kwietnia 2007 r. (sygn. 1432/IPDG2/415/429/63/2007) uznał za prawidłowe stanowisko, zgodnie z którym przychód ze sprzedaży lokalu użytkowego ujętego w ewidencji spółki osobowej należy rozliczyć jako przychód tej spółki (i w konsekwencji przychód wspólników z działalności gospodarczej), a nie jako przychód przypisany w odpowiedniej części do każdego ze wspólników i podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca uważa, iż przytaczane orzeczenia potwierdzają, że przychód pochodzący na zasadach ogólnych ze źródeł innych, niż pozarolnicza działalność gospodarcza, jeżeli jest osiągany poprzez np. spółkę osobową (w przypadku Zainteresowanego SK) musi być kwalifikowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Właścicielem Udziałów była SK. To SK stała się również właścicielem udziałów w spółce kapitałowej, obejmując je w zamian za wkład niepieniężny. Jednym z przejawów prowadzonej przez SK działalności gospodarczej było wniesienie Udziałów do spółki kapitałowej, SK osiągnęła przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodem SK jest wartość nominalna udziałów obejmowanych w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny, co wynika wprost z brzmienia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (jakkolwiek wartość wkładu niepieniężnego przekroczyła wartość nominalną kapitału zakładowego spółki kapitałowej - część wartości Udziałów została przeznaczona na kapitał zapasowy spółki kapitałowej).

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód SK (wartość nominalna udziałów w spółce kapitałowej) powinien podlegać pomniejszeniu o wartość rynkową Udziałów, ustaloną w umowie SK w dacie ich nabycia przez SK. Z kolei Zainteresowany, jako wspólnik w SK, w związku z czynnością dokonaną przez SK osiągnął jedynie przychód z udziału w SK, który jest do Niego alokowany proporcjonalnie do Jego prawa w udziale w zysku SK (tak jak w ma to miejsce w odniesieniu do innych SK, w których uczestniczy).

W ocenie Wnioskodawcy przychód ten (wraz z odpowiadającymi im kosztami uzyskania przychodów) powinien być zakwalifikowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak wszystkie pozostałe przychody generowane w związku z aktywnością gospodarczą SK - co wprost wynika z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji należy uwzględnić ten przychód w zeznaniu rocznym PIT-36L wraz z innymi przychodami osiąganymi przez Wnioskodawcę z pozarolniczej działalności gospodarczej, tak prowadzonej osobiście, jak i poprzez wszystkie spółki komandytowe, w których jest wspólnikiem. Analogicznie wykazane powinny zostać koszty uzyskania przychodów związane z transakcjami przeprowadzanymi przez SK (w przedmiotowej sprawie wartość Udziałów z dnia ich otrzymania przez SK, ale też inne koszty uzyskania przychodów wynikające z działalności poszczególnych SK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie tut. Organ wskazuje, że przedstawiając stan faktyczny, Wnioskodawca podał art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przepis, kwalifikujący uzyskane przychody jako przychody z tytułu działalności gospodarczej. Mając jednak na uwadze merytoryczną treść przedmiotowego wniosku, tut. Organ zrozumiał, iż Wnioskodawca miał na uwadze treść art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ww. ustawy źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


W przedmiotowej sprawie istotne jest ustalenie z jakiego źródła wspólnicy spółki komandytowej uzyskują przychody. Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej, została zwarta w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wyłączenie to obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z kapitałów pieniężnych i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w katalogu przychodów z kapitałów pieniężnych ? przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy, pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej ? nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

W konsekwencji, również wówczas, gdy przychody z kapitałów pieniężnych osiągane są w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną w formie spółki komandytowej, ich źródłem dla wspólników są kapitały pieniężne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka komandytowa, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, wnosi do spółki kapitałowej udziały.

Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami są poszczególni wspólnicy. Dlatego też, jeżeli spółka komandytowa wnosi udziały do spółki kapitałowej poszczególni wspólnicy w zależności od proporcji prawa do udziału w zysku spółki uzyskają dochód z kapitałów pieniężnych.

Z treści przepisu art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Natomiast zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:

  1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,
  2. wartości:
       a) nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
       b) określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
       c) określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,
  3. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

W świetle przytoczonych uprzednio uregulowań prawnych, dochodem podlegającym opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, będzie zatem nadwyżka wartości nominalnej udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów ponad ewentualne koszty uzyskania przychodów oraz ? w przypadku ich poniesienia - wydatki związane z objęciem udziałów w spółce.

Podkreślić jednakże należy, że zgodnie z treścią art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody opodatkowane zgodnie z tym przepisem, są jednolicie opodatkowane w wymiarze całego roku podatkowego. Zeznanie (wg ustalonego wzoru) o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów pieniężnych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ? w myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? winno zostać złożone urzędowi skarbowemu do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Reasumując przychód z tytułu wniesienia udziałów do spółki kapitałowej należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, również gdy jest uzyskiwany przez spółkę komandytową i każdy ze wspólników proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku winien go rozliczyć w zeznaniu podatkowym PIT-38.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) został on wydany w indywidualnej sprawie i dotyczy wyłącznie tej sprawy, w której zapadł.

Natomiast odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto tut. Organ informuje, iż w dniu 23 kwietnia 2009 r. wydano odrębną interpretację indywidualną w zakresie zdarzenia przyszłego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącą opodatkowania dochodów nr ILPB1/415-156/09-3/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-156/09-3/IM, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-628/09-4/ES, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika