1.Jaką datę rozpoczęcia działalności należy przyjąć w zaistniałym stanie faktycznym jako właściwą (...)

1.
Jaką datę rozpoczęcia działalności należy przyjąć w zaistniałym stanie faktycznym jako właściwą do zarejestrowania się w Urzędzie Skarbowym jako osoba fizyczna prowadząca działalność:
   - 2 stycznia 2002 r., która jest wpisana we wpisie do ewidencji,
   - 1 lutego 2008 r., czyli datę zmian we wpisie do ewidencji i faktycznego podjęcia czynności związanych z prowadzeniem działalności,
   - 12 lutego 2008 r., czyli datę pierwszego przychodu?

2.
Czy w zaistniałym stanie faktycznym, kiedy od 2002 do 2007 roku Wnioskodawca nie podjął czynności, nie złożył oświadczenia o wyborze formy opodatkowania oraz NIP I powinien rozliczyć się za te lata w formie podatku zryczałtowanego a w konsekwencji niezłożeni w terminie do 20 stycznia 2008 r. oświadczenia o wyborze podatku według stawki 19% na 2008 rok powinien rozliczyć się za 2008 rok w formie ryczałtu, czy jednak złożyć rozliczenie PIT-36L do 30 kwietnia 2009 r.?


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2009 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie: 9 lutego 2009 r.), uzupełnionym w dniu 9 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania:

  • w części dotyczącej zeznań za lata 2002-2007 ? jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej opodatkowania wg zasad określonych w art. 30c ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 lutego 2009 r. Pan złożył do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia daty rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz formy opodatkowania. Pismem z dnia 4 lutego 2009 r. nr XXX Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie ? działając na podstawie art. 170 § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 236, poz. 1632) ? przekazał wniosek Pana do rozpatrzenia zgodnie z właściwością Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu. Pismo wraz z wnioskiem wpłynęło do tut. Organu w dniu 9 lutego 2009 r.


Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 27 marca 2009 r. znak ILPB1/415-198/09-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 31 marca 2009 r., a w dniu 9 kwietnia 2009 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 6 kwietnia 2009 r.).


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 2001 roku zarejestrował działalność gospodarczą w Urzędzie Miasta i Gminy i wskazał datę rozpoczęcia działalności na x lutego 2002 r. Działalności tej z powodów różnych zdarzeń losowych Wnioskodawca nie podjął. Po trzech latach od tego zdarzenia Wnioskodawca podjął pracę zarobkową, którą utracił w grudniu 2007 roku, a w styczniu 2008 roku podjął decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej z dniem x lutego 2008 r.

Ponieważ przez okres od 2002 do stycznia 2008 roku Wnioskodawca nie był informowany o jakichkolwiek zaległościach wobec Urzędu Skarbowego, uważał, że działalność jest zawieszona. w styczniu 2008 roku Wnioskodawca zgłosił się w Urzędzie Skarbowym i złożył deklarację NIP-1 z datą rozpoczęcia działalności ? x lutego 2008 r. oraz oświadczenie o formie opodatkowania podatkiem według stawki 19% (X stycznia 2008 r.).

Po roku prowadzenia działalności Wnioskodawca dowiedział się, że jest rozliczany w formie ryczałtu ewidencjonowanego (3%) tj. zgodnie z zasadami z 2002 roku, tzn. od chwili zarejestrowania firmy. Wnioskodawca musiał złożyć PIT-28 wykazując przychód zerowy za lata 2003-2007 oraz za rok 2008. Przez cały rok Wnioskodawca nie wpłacał zaliczek będąc pewny formy opodatkowania podatkiem liniowym.

Wnioskodawca jest również opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy przychód firmy miał miejsce x lutego 2008 r., w związku z tym Wnioskodawca uważa, że faktyczna data rozpoczęcia działalności to właśnie ten dzień.

Zgłoszenie NIP-1 oraz formy opodatkowania nastąpiło przed datą rozpoczęcia działalności tj. w dniu x stycznia 2008 r., wcześniej Wnioskodawca nie składał zgłoszenia identyfikacyjnego oraz nie dokonał wyboru formy opodatkowania. Zgłoszenie aktualizacyjne zostało złożone ze względu na zmianę dowodu osobistego, wydanego w dniu x stycznia 2008 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie formy opodatkowania.


Czy w zaistniałym stanie faktycznym, kiedy od 2002 do 2007 roku Wnioskodawca nie podjął czynności, nie złożył oświadczenia o wyborze formy opodatkowania oraz NIP-1 powinien rozliczyć się za te lata w formie podatku zryczałtowanego, a w konsekwencji niezłożenia w terminie do 20 stycznia 2008 r. oświadczenia o wyborze podatku według stawki 19% na 2008 rok powinien rozliczyć się za 2008 rok w formie ryczałtu, czy jednak złożyć rozliczenie PIT-36L do 30 kwietnia 2009 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro do 2008 roku nie był informowany o jakichkolwiek zaległościach wobec Urzędu Skarbowego i w dniu x stycznia 2008 r. Urząd Skarbowy przyjął NIP-1 oraz oświadczenie o formie opodatkowania na 2008 rok bez uwag, to może on stosować do opodatkowania stawkę 19%.

W konsekwencji przyjęcia daty rozpoczęcia działalności z dniem x lutego 2008 r. oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało złożone w terminie, zaś za lata 2003-2007 ? zdaniem Wnioskodawcy ? powinien rozliczać się z prowadzonej działalności zeznaniami podatkowymi PIT-28 (przychód 0, podatek 0).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się:

  • za nieprawidłowe w części dotyczącej zeznań za lata 2002-2007,
  • za prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania wg zasad określonych w art. 30c.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
       - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Przepis art. 9a ust. 1 i 2 ww. ustawy, przewiduje możliwość wyboru innej formy opodatkowania tylko dla podatników osiągających przychody z dwóch źródeł, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) i najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (...), z wyjątkiem najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6).

Zgodnie z art. 9a ust. 2 cyt. ustawy, podatnicy osiągający przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczą działalność gospodarcza), są opodatkowani na zasadach określonych w ustawie, chyba że we właściwym urzędzie skarbowym złożą w formie pisemnej wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Tak więc możliwość skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu dotyczy wyłącznie tych podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Wnioskodawca dokonując opisu stanu faktycznego podał, iż w 2002 roku nie dokonał wyboru formy opodatkowania w postaci ryczałtu w stawce 3%.

W związku z powyższym mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego Wnioskodawca powinien swoje dochody osiągane w okresie od 2002 do 2007 roku opodatkować wg zasad ogólnych. Nie ma więc obowiązku rozliczania się za ten okres przy użyciu formularza PIT-28. Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki 19%. Aby skorzystać z tej formy opodatkowania, podatnicy są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z brzmienia przytoczonego powyżej przepisu wynika, iż ustawodawca przewidział możliwość wyboru sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym według stawki 19% także w ciągu roku podatkowego. Prawo to ograniczone jest jednak do określonej grupy podatników, do której należą podatnicy rozpoczynający w trakcie roku podatkowego prowadzenie działalności gospodarczej.

Zamysłem ustawodawcy było więc wyraźne rozdzielenie sytuacji rozpoczęcia działalności gospodarczej z początkiem roku podatkowego, dla którego nałożono wymóg złożenia oświadczenia do 20 stycznia danego roku, od sytuacji rozpoczęcia działalności gospodarczej w roku podatkowym, dla której oświadczenie o wyborze opodatkowania według stawki 19% wymagane jest do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jak wynika z przedstawionych informacji, pismo w sprawie wyboru formy opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca złożył w urzędzie skarbowym w dniu 28 stycznia 2008 r., tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Zatem Wnioskodawca może rozliczyć dochody uzyskane w 2008 roku z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji złożyć z tego tytułu zeznanie PIT-36L.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Końcowo należy dodać, iż jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Do wniosku dołączono plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.


Tut. Organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. określenia daty rozpoczęcia działalności gospodarczej) wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 23 kwietnia 2009 r. nr ILPB1/415-198/09-4/AG.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-198/09-4/AG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika