1. Czy spółka może rozliczyć w swoich księgach koszty wykazane na saldach rozliczeń między-okresowych (...)

1. Czy spółka może rozliczyć w swoich księgach koszty wykazane na saldach rozliczeń między-okresowych przedsiębiorstwa wniesionego aportem. Jak należy postąpić z fakturami dokumentującymi koszty osoby fizycznej, wystawionymi na osobę fizyczną, które wpłynęły do spółki jawnej po dniu aportu. Czy w przypadku otrzymania faktury błędnie wystawionej na osobę fizyczną należy w ogóle korygować dane odbiorcy. Czy wystawienie w tej sytuacji noty korygującej dane odbiorcy jest wystarczające a więc czy uprawnia spółkę jawną do rozliczenia danego wydatku w kosztach?
2. Czy spółka ma prawo amortyzować otrzymane w drodze aportu środki trwałe z uwzględnieniem ich wartości początkowej równej wartości rynkowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2009 r. (data wpływu 16 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 24 października 2008 r. (data podpisania umowy aportu) do spółki jawnej zostało wniesione aportem zorganizowane przedsiębiorstwo. W dniu aportu na koncie rozliczeń międzyokresowych kosztów w przedsiębiorstwie osoby fizycznej znajdowała się znacząca kwota kosztów pozostałych do rozliczenia w czasie. Koszty te miały zwiększyć koszty podatkowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej w kolejnych miesiącach ? listopada, grudnia oraz stycznia 2009 r. Z dniem 24 października 2008 r. aneksowane zostały wszystkie umowy zawarte przez osobę fizyczną ? zarówno z dostawcami jak i odbiorcami. Na mocy aneksów w miejsce osoby fizycznej wstąpiła spółka jawna. Do spółki jawnej wpływają po dniu aportu faktury wystawione na osobę fizyczną (z jej danymi identyfikacyjnymi) dotyczące kosztów osoby fizycznej. Wniesione aportem zostały także środki trwałe w wartości rynkowej przewyższającej wartość księgową netto z ksiąg osoby fizycznej. Zarówno przedsiębiorstwo osoby fizycznej jak i spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe i stosuje memoriałową zasadę rozliczania kosztów.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej.


Czy spółka ma prawo amortyzować otrzymane w drodze aportu środki trwałe z uwzględnieniem ich wartości początkowej równej wartości rynkowej...


Zdaniem Wnioskodawcy, spółka ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości rynkowej środków trwałych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Powyższą zasadę ? w myśl art. 22g ust. 14a ww. ustawy ? stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14.

Przepis art. 22g ust. 12 ? zgodnie z treścią art. 22g ust. 22 ? ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały w wyniku zmiany formy prawnej, podziału lub połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku podzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu o zmienionej formie prawnej, połączonego albo podzielonego.

W myśl natomiast art. 22h ust. 3a ww. ustawy ? przepis ust. 3, zgodnie z którym podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7 ? stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

Reasumując, jeżeli w skład wniesionego do Spółki jawnej przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego) będą wchodziły również środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej w ramach przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną, zastosowanie znajdą cytowane powyżej przepisy art. 22g ust. 14a oraz art. 22h ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skutkujące kontynuacją przez Spółkę jawną amortyzacji tychże składników majątku, dokonywanej przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła spółka (jawna), która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.


Wniosek w części dotyczącej:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów został rozstrzygnięty w dniu 7 maja 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-220/09-2/IM,
  • podatku od towarów i usług w zakresie korekty faktur VAT i odliczenia podatku naliczonego został rozstrzygnięty w dniu 20 kwietnia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPP2/443-200/09-2/MN.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-220/09-2/IM, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-200/09-2/MN, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika