Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na skupie złomu i metali kolorowych. (...)

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na skupie złomu i metali kolorowych. 14 lutego 2007 r. wystawił fakturę dla kontrahenta z Niemiec na kwotę 120.000 euro, za którą otrzymał zapłatę. Od marca 2007 r. Wnioskodawca co miesiąc realizuje dostawę złomu i wystawia fakturę VAT . W związku z tym Wnioskodawca pyta z jaką datą powstaje przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2008 r. (data wpływu 14 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 14 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na skupie i sprzedaży złomu i metali kolorowych. W dniu 14 lutego 2007 r. wystawił fakturę dla kontrahenta z Niemiec o treści ?zaliczka na poczet dostaw złomu w okresie trzech lat?, na kwotę 120.000 euro. Kontrahent niemiecki dokonał zapłaty w całości powyższej kwoty na konto Wnioskodawcy 8 lutego 2007 r. Powyższa faktura jest jednocześnie fakturą końcową.

Wnioskodawca podaje, że począwszy od marca 2007 roku co miesiąc realizuje dostawę złomu i wystawia fakturę na kwotę 3.600 euro, która dotyczy faktury zaliczkowej.

Wartość 120.000 euro po przeliczeniu na złote, Wnioskodawca zaewidencjonował do przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów z datą 8 lutego 2007 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Z jaką datą powstaje przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów za datę powstania przychodu uważa się dzień zapłaty w całości za uzgodnioną wartość transakcji z kontrahentem niemieckim. Wnioskodawca wskazał, iż w myśl art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


W myśl przepisu art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się - pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (?).

Przychodem dla celów podatkowych nie są otrzymane pieniądze od niemieckiego kontrahenta, stanowiące zaliczkę na poczet dostawy złomu. Zaliczka, bez względu na jej wartość nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Nawet wystawienie faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki nie oznacza, że z tego tytułu powstał przychód należny.

Zatem zaliczka otrzymana na poczet usługi, która zostanie wykonana w przyszłych okresach rozliczeniowych nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji datą powstania przychodu będzie data wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika