Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości w roku 2013 lub później przychód (dochód) będzie opodatkowany (...)

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości w roku 2013 lub później przychód (dochód) będzie opodatkowany podatkiem dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 05 marca 2010 r.) uzupełnionym w dniu 28 maja 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 05 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest emerytem i prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Niezależnie jako osoba fizyczna jest współużytkownikiem wieczystym (5/7 udziału) nieruchomości zabudowanej zakupionej w roku 2007. Nieruchomość tą wynajmuje odpłatnie częściowo spółce jawnej, której jest wspólnikiem, częściowo osobie trzeciej, z którą nie łączą podatnika żadne stosunki gospodarcze. Nieruchomość nie stanowi u najemców środka trwałego. Niezależnie od PIT 36L (z działalności gospodarczej) Wnioskodawca składa PIT 36 obejmujący dochody z emerytury i dochody z wynajmu.

W dniu 28 maja 2010 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek o następujące informacje:

Przedmiotowa nieruchomość ma charakter użytkowy. Jest to budynek przedwojenny (duża willa). Nie ma charakteru hotelu. Obecnie część zajmuje administracja przedsiębiorstwa, część wykorzystuje osoba prywatna prowadząca działalność gospodarczą ? gastronomiczną i pokoje gościnne (z adaptacji wykonanej w ubiegłym roku).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości w roku 2013 lub później przychód (dochód) będzie opodatkowany podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdof, jeżeli zbycie nieruchomości nie będącej środkiem trwałym (art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof) następuje po upływie 5 lat kalendarzowych od dnia nabycia, odpłatne zbycie nie jest źródłem przychodów z działalności gospodarczej i nie podlega podatkowi dochodowemu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepisy zawarte w art. 10 ust. 1 cytowanej ustawy określają źródła przychodów. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jednym z nich jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Innym ze źródeł przychodów jest ? na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy ? odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako źródło przychodów wymieniają również w art. 10 ust. 1 pkt 6 najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi,

   - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Z zawartych we wniosku informacji wynika, iż jest to nieruchomość niemieszkalna w części wynajmowana spółce jawnej, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, a w części wynajmowana osobie trzeciej. Przedmiotowa nieruchomość nie stanowi środka trwałego u żadnego z wynajmujących, a Wnioskodawca przychody z najmu rozlicza składając PIT-36, natomiast z prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki jawnej rozlicza składając PIT-36L.

W świetle powyższego, do opodatkowania przychodów ze sprzedaży wynajmowanej nieruchomości będą miały zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Gdy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpi po upływie pięcioletniego okresu od momentu nabycia, to nie powstanie u Wnioskodawcy przychód do opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika