Czy przychody z najmu lokali użytkowych nie stanowiących środków trwałych Wnioskodawcy, opodatkowywane (...)

Czy przychody z najmu lokali użytkowych nie stanowiących środków trwałych Wnioskodawcy, opodatkowywane wcześniej na zasadach wynikających z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana , przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2010 r. (data wpływu 8 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyboru formy opodatkowania ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyboru formy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (osoba fizyczna) jest współwłaścicielem czterech lokali użytkowych, które nabył lub samodzielnie wybudował jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, będących przedmiotem najmu kolejno: od roku 1998 - pierwszy, od 2005 - drugi, również od roku 2005 - trzeci oraz od roku 2009 - czwarty oraz właścicielem otrzymanego w darowiźnie lokalu użytkowego będącego przedmiotem najmu od 2004 roku.

Obecnie Zainteresowany osiąga przychody z najmu z wszystkich wyżej wymienionych nieruchomości na podstawie umów zawartych:

  • pierwsza nieruchomość - umowy najmu zawarte w dniach xx marca 2006 r. i xx grudnia 2007 r.,
  • druga nieruchomość - umowy najmu zawarte w dniach xx grudnia 2004 r. i xx czerwca 2005 r.,
  • trzecia nieruchomość - umowy najmu zawarte w dniach xx kwietnia 2005 r. i xx stycznia 2010 r.,
  • czwarta nieruchomość - dwie umowy najmu zawarte w dniu xx stycznia 2009 r.


Lokal będący przedmiotem darowizny jest wynajmowany obecnie na podstawie umowy najmu z dnia xx lipca 2007 r.

Od momentu osiągnięcia pierwszego przychodu z najmu Wnioskodawca opodatkowywał osiągnięte przychody zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W dniu xx czerwca 2007 r. Zainteresowany zarejestrował działalność gospodarczą, której przedmiotem miał być wynajem nieruchomości i od tego dnia opodatkowywał osiągnięte przychody jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej tj. na zasadach wynikających z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca nie traktował jednak posiadanych nieruchomości jako środki trwałe, nie prowadził ewidencji środków trwałych, a tym samym nie dokonywał odpisów amortyzacyjnych i nie zaliczał ich w poczet kosztów uzyskania osiąganych przychodów z tytułu najmu. W trakcie kiedy rozliczał przychody z najmu na zasadach wynikających z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w latach 2007-2008 wybudował kolejny budynek użytkowy (będący przedmiotem najmu na podstawie umowy zawartej w dniu xx sierpnia 2008 r.), ale poniesione koszty nie zostały w żaden sposób odniesione w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

W dniu xx stycznia 2010 r. Wnioskodawca wyrejestrował prowadzoną działalność gospodarczą uznając, że prowadzony najem nie ma charakteru zorganizowanej działalności a jedynie jest czynnością mającą związek z dysponowaniem majątkiem prywatnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychody z najmu lokali użytkowych nie stanowiących środków trwałych Wnioskodawcy, opodatkowywane wcześniej na zasadach wynikających z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, na skutek nieprawidłowej oceny charakteru prowadzonej przez siebie działalności w zakresie najmu niewłaściwie ocenił ją jako noszącą znamiona działalności gospodarczej. Majątek w postaci zgromadzonych nieruchomości będący w istocie majątkiem prywatnym nie był traktowany jako środek trwały prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym Zainteresowany nie korzystał z korzyści podatkowych jakie dawałyby mu dokonywane odpisy amortyzacyjne. Koszty wybudowanej nieruchomości nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ze wskazanego źródła.

W tym stanie rzeczy należy uznać ? zdaniem Wnioskodawcy ? że przychody z najmu lokali użytkowych nie stanowiących środków trwałych opodatkowywane wcześniej na zasadach wynikających z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach wynikających z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznych (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) wymienia w sposób enumeratywny poszczególne źródła przychodów. Wśród nich w punkcie 3 wyodrębniona została pozarolnicza działalność gospodarcza, natomiast w punkcie 6 najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W świetle powyższego, pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, (?) z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały wymienione jako dwa odrębne samoistne źródła przychodów.

O ich odrębności świadczą również odmienne definicje przychodu z tych źródeł i zasady określania tego przychodu wynikające z odrębnych przepisów ww. ustawy.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy podatkowej przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z najmu podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (oraz z innych umów o podobnym charakterze) składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z kolei w przypadku najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (?) zaliczanego do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc niestanowiących pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód należy określać w oparciu o postanowienia art. 11 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

  • prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie natomiast, do treści art. 2 ust. 1a ww. ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca zarejestrował działalność gospodarczą w zakresie najmu, gdzie dochody z tego tytułu opodatkowane były na zasadach opisanych w art. 30c ww. ustawy. Następnie dokonał likwidacji działalności i ponownie chce opodatkowywać dochody z najmu w formie ryczałtu.

Należy dodać, że aby skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów z najmu, należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze z tej formy opodatkowania. O zasadach składania wspomnianych oświadczeń stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy, w myśl którego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wynika z treści art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) cytowanej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, tj. m.in z najmu.

Skoro zatem obecnie Wnioskodawca wynajmuje lokale nie będące składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą i najem nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej (gdyż działalność ta została wyrejestrowana), to uzyskiwane aktualnie przychody należy uznać za osiągane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychody osiągane z tego tytułu mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika