Czy dokonane umorzenie należności w stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (...)

Czy dokonane umorzenie należności w stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą stanowi dla nich przychód z tyt. nieodpłatnych świadczeń i czy istnieje obowiązek wystawienia dla tych osób informacji PIT-8C?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2008 r. (data wpływu 9 czerwca 2008 r.), uzupełnionym w dniu 4 sierpnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umorzonych należności z tytułu najmu lokali osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz obowiązku wystawienia informacji PIT-8C

Porady prawne

  - w części dotyczącej opodatkowania umorzonych należności z tytułu najmu lokali osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą ? jest prawidłowe,
  - w części dotyczącej obowiązku wystawienia informacji PIT-8C ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umorzonych należności z tytułu najmu lokali osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz obowiązku wystawienia informacji PIT-8C.


W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 25 lipca 2008 r. nr ILPB1/415-399/08-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.

Wezwanie prawidłowo doręczono w dniu 29 lipca 2008 r., wniosek uzupełniono w dniu 4 sierpnia 2008 r.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest nieposiadającą osobowości prawnej jednostką organizacyjną gminy w formie zakładu budżetowego, powołaną w celu zarządzania mieniem komunalnym. Przedmiotem działania Wnioskodawcy jest m.in. windykacja jego należności oraz należności jego poprzedników prawnych, związanych z używaniem nieruchomości komunalnych. Wnioskodawca został upoważniony uchwałą Rady Miasta do podejmowania decyzji o umorzeniu swoich należności w sytuacji, gdy:

  1. nie można ustalić dłużnika lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców lub pozostawił majątek, z którego dochodzenie należności jest niezasadne,
  2. w toku postępowania egzekucyjnego stwierdzono jego bezskuteczność, a dalsze prowadzenie egzekucji nie rokuje ściągnięcia należności,
  3. na podstawie czynności wyjaśniających zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności,
  4. w stosunku do dłużnika zakończono postępowanie likwidacyjne lub upadłościowe,
  5. zachodzą inne ważne okoliczności.


W sytuacjach opisanych w punktach 1,2 i 4 umorzenie może nastąpić z urzędu, w sytuacjach opisanych w punktach 3 i 5 na wniosek dłużnika. Dokonanie umorzenia w przypadku wystąpienia ważnych okoliczności wymaga zasięgnięcia opinii komisji właściwej w sprawach finansów i budżetu Urzędu Miasta.

Dokonane umorzenia dotyczą dłużników mających trudną sytuację materialną oraz dłużników, których zaległość jest niższa od kosztów postępowania windykacyjnego. Dłużnikami, którym umorzono zaległość są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, umorzenie należności z tytułu najmu lokalu dotyczy lokali wykorzystywanych przez te osoby w prowadzonej działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy dokonane umorzenie należności w stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą stanowi dla tych osób przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń... Czy istnieje obowiązek wystawiania dla tych osób informacji PIT-8C...

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno umorzenie jak i przedawnienie zobowiązań oznacza zmniejszenie lub zlikwidowanie zobowiązania pieniężnego. Skutkiem takiej sytuacji jest wystąpienie po stronie dłużnika określonej korzyści. Osiągnięcie tej korzyści w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie jest obojętne podatkowo, bowiem zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy - stanowi przychód z działalności gospodarczej. Wnioskodawca uważa, że jeżeli zwalnianym z długu jest podatnik podatku dochodowego będący przedsiębiorcą, to wartość umorzonych zobowiązań jest przychodem. W takiej sytuacji ? zdaniem Wnioskodawcy - ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej opodatkowania umorzonych należności z tytułu najmu lokali osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą uznaje się za prawidłowe, a w części dotyczącej obowiązku wystawienia informacji PIT-8C uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.


Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że wartość umorzonych zobowiązań dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest nieodpłatnym świadczeniem, które stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu.

W tym przypadku nie ma zastosowania art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym Wnioskodawca musiałby sporządzić informację PIT-8C.

W stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, którym umorzono zobowiązania, Wnioskodawca nie sporządza informacji PIT-8C.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Rozstrzygnięcie przedstawionego we wniosku pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umorzonych należności z tytułu najmu lokali osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz obowiązku wystawienia informacji PIT-8C, zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 3 września 2008 r. nr ILPB1/415-399/08-4/AMN.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-399/08-4/AMN, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika