Czy objęcie akcji w spółce akcyjnej po wartości nominalnej, która jest niższa n iż wartość obejmowanych (...)

Czy objęcie akcji w spółce akcyjnej po wartości nominalnej, która jest niższa n iż wartość obejmowanych akcji wynikająca z wyceny majątku spółki akcyjnej, spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy dochodu w momencie objęcia akcji, w wysokości różnicy pomiędzy rynkową wartością obejmowanych akcji oraz ich wartością nominalną?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2010 r. (data wpływu 12 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W spółce akcyjnej planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego. Na podstawie uchwały dotyczącej podwyższenia kapitału Wnioskodawca będzie miał prawo do objęcia akcji nowej emisji za wkład pieniężny.

Obejmowane akcje nie będą zatem akcjami skupionymi przez spółkę akcyjną lecz akcjami emisji. Akcje w spółce akcyjnej zostaną objęte za wartość nominalną, która jest niższa od rynkowej wartości nabywanych akcji, mierzonej na podstawie wartości netto aktywów spółki, w której akcje zostaną objęte.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy objęcie akcji w spółce akcyjnej po wartości nominalnej, która jest niższa niż wartość obejmowanych akcji wynikająca z wyceny majątku spółki akcyjnej, spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy dochodu w momencie objęcia akcji, w wysokości różnicy pomiędzy rynkową wartością obejmowanych akcji oraz ich wartością nominalną...

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji opisanej w stanie faktycznym w momencie objęcia akcji nie powstanie po Jego stronie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochód związany z objętymi akcjami powstanie dopiero w momencie wypłaty dywidendy lub w momencie sprzedaży tych akcji.

W ocenie Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miał art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a wydatkami poniesionymi na ich objęcie nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji; zasadę określoną, w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji, a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.

Zgodnie z art. 24 ust. 12 powyższa zasada nie ma zastosowania do dochodu osiągniętego ze zbycia akcji, przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji. Biorąc pod uwagę powyższy przepis należy stwierdzić, iż przy spełnieniu określonych warunków nadwyżka w postaci różnicy pomiędzy wartością rynkową obejmowanych akcji, a wydatkami na ich objęcie, w momencie objęcia akcji nie stanowi dochodu do opodatkowania. Moment opodatkowania przedmiotowej nadwyżki, nastąpi dopiero w sytuacji zbycia obejmowanych akcji.

Potwierdzeniem powyższej tezy jest również analiza art. 30b ust. 2, zgodnie z którym dochodem z kapitałów pieniężnych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Dochód powstały w ten sposób, zgodnie z przepisem art. 30b ust. 1 w związku z art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest opodatkowany 19% stawką podatku.

Odnosząc przytoczone powyżej przepisy, w szczególności art. 24 ust. 11, na grunt przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do ustalenia dochodu do opodatkowania w momencie objęcia akcji. W opisanej sytuacji objęcie papierów wartościowych nastąpi bowiem na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Co więcej, papiery te stanowić będą akcje nowej emisji.

Skoro zatem, w przedstawionym stanie faktycznym przesłanki, o których mowa w art. 24 ust. 11 zostaną spełnione, a mianowicie objęcie papierów wartościowych nastąpi na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód podlegający opodatkowaniu.

Potwierdzeniem powyżej zaprezentowanego stanowiska jest argumentacja zawarta w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 lipca 2008 r., nr ITPB2/415-556/08/IB, w której to czytamy ?W sytuacji przedstawionej we wniosku wybrani pracownicy Spółki będą uczestniczyli w programie motywacyjnym (...) Prawo do zakupu akcji po cenie z dnia przystąpienia do programu pracownik będzie nabywał z chwilą spełnienia wszystkich warunków programu (...) będą to wyłącznie akcje nowej emisji i będą obejmowane przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia. W przedmiotowej sprawie zostaną więc spełnione warunki określone w art. 24 ust. 11 ustawy o PIT, a tym samym dochód z tytułu objęcia tych akcji przez pracownika nie będzie podlegał opodatkowaniu w momencie objęcia.?

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 12 maja 2008 r., nr IPPB2/415-274/08-2/AS wyraził pogląd, iż ?(...) w myśl art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a wydatkami poniesionymi na ich objęcie, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji: zasadę określoną w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji. W świetle ww. przepisu dochód z realizacji warrantów subskrypcyjnych na akcje Spółki nie będzie zatem podlegał opodatkowaniu w dacie objęcia akcji w wyniku realizacji praw wynikających z warrantów subskrypcyjnych, jeżeli będą to akcje nowej emisji?.

Podobne tezy zawarte zostały m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 grudnia 2009 r., nr ILPB2/415-894/09-2/ES, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 grudnia 2009 r., nr IPPB2/415-554/09-8/MK oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 16 lipca 2008 r., nr ILPB1/415-264/08-4/AMN.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-264/08-4/AMN, interpretacja indywidualna

ILPB2/415-894/09-2/ES, interpretacja indywidualna

IPPB2/415-274/08-2/AS, interpretacja indywidualna

IPPB2/415-554/09-8/MK, interpretacja indywidualna

ITPB2/415-556/08/IB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika