Czy wniesienie przez Wnioskodawcę i pozostałych wspólników spółki komandytowej udziału ułamkowego (...)

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę i pozostałych wspólników spółki komandytowej udziału ułamkowego w nieruchomości 1, 2, 3, 4 jako wkładu do kolejnej spółki osobowej (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostaną wycofane z działalności gospodarczej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2012 r. (data wpływu 27 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoba fizyczna zamieszkała na terytorium Polski (?Wnioskodawca?) jest komandytariuszem (?Wspólnikiem?) spółki komandytowej, która prowadzi - na terenie Polski - pozarolniczą działalność gospodarczą (?Spółka Komandytowa?). Pozostałymi komandytariuszami (?Wspólnikami?) Spółki Komandytowej są osoby fizyczne, zamieszkałe na terytorium Polski. Osobami tymi są brat i ojciec Wnioskodawcy.

Spółka Komandytowa powstała w wyniku przekształcenia Spółki jawnej na podstawie uchwały o przekształceniu Spółki jawnej w Spółkę Komandytową, podjętej przez zebranie wspólników Spółki jawnej, zaprotokołowanej w formie aktu notarialnego w listopadzie 2011 roku.

Spółka jawna, przed przekształceniem w Spółkę Komandytową, w toku swojej działalności gospodarczej, nabyła:

  1. Nieruchomość 1 - od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, niezabudowaną, oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (maj 2007 roku), dla której w grudniu 2007 roku właściwy burmistrz wydał decyzję o warunkach zabudowy,
  2. Nieruchomość 2 - od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, niezabudowaną, oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (listopad 2007 rok), dla której nie ustalono warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
  3. Nieruchomość 3 - od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, rolną oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (kwiecień 2008 rok), dla której nie ustalono warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
  4. Nieruchomość 4 - od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, niezabudowaną oznaczaną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (czerwiec 2011 rok), dla której nie ustalono warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Obecnie Wnioskodawca i pozostali Wspólnicy Spółki Komandytowej planują wycofanie Nieruchomości 1,2,3,4 ze Spółki Komandytowej do majątku osobistego Wnioskodawcy i Wspólników (na zasadzie współwłasności ułamkowej), przy czym wielkość udziałów Wnioskodawcy oraz Wspólników we własności Nieruchomości 1, 2, 3, 4 będzie odpowiadała udziałami wkładom Wnioskodawcy oraz Wspólników w Spółce Komandytowej.

Po wycofaniu Nieruchomości 1, 2, 3, 4 ze Spółki Komandytowej do majątku osobistego, Wnioskodawca, pozostali Wspólnicy planują utworzenie spółki osobowej (?Spółka Osobowa?), którą może być spółka jawna, komandytowa lub komandytowo-akcyjna.

Po utworzeniu Spółki Osobowej, Wnioskodawca i Wspólnicy zamierzają wnieść aportem Nieruchomość 1, 2, 3, 4 na rzecz Spółki Osobowej (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę i pozostałych wspólników spółki komandytowej udziału ułamkowego w nieruchomości 1, 2, 3, 4 jako wkładu do kolejnej spółki osobowej (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostaną wycofane z działalności gospodarczej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm. ? dalej K.s.h.), przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Stosownie do art. 8 K.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Przy czym, w myśl art. 4 § 1 pkt 1 K.s.h., spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Z kolei w myśl art. 102 K.s.h., spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczana.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 K.s.h. wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika.

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem udziały, a więc uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia. Otrzymując bowiem udziały wspólnik nabywa całokształt prawi obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki osobowej.

Przechodząc na grunt prawa podatkowego wskazać należy, iż zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędacej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

W myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędacą podatnikiem podatku dochodowego.

Mając powyższe na uwadze, wniesienie udziału w Nieruchomości 1, 2, 3, 4 do Spółki Osobowej (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych przez Wnioskodawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), nie zawiera szczególnych unormowań odnoszących się do wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziału w nieruchomości do spółki osobowej. Zawiera jednakże określenie przedmiotu opodatkowania.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w momencie wniesienia aportu do spółki osobowej w postaci udziału w nieruchomości, następuje zbycie tych udziałów, w takim zakresie w jakim wnoszący aport przenosi prawo własności tych udziałów na pozostałych wspólników spółki osobowej.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, stosownie do treści art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, zamierza wnieść posiadane udziały w nieruchomości w formie aportu do spółki osobowej, w której jest wspólnikiem. Wcześniej nieruchomości te zostaną wycofane z majątku spółki komandytowej, w której Zainteresowany jest komandytariuszem. Spółka komandytowa powstała z kolei z przekształcenia ze spółki jawnej, która nabyła przedmiotowe nieruchomości w trakcie swojego istnienia.

Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w momencie wniesienia przez Wnioskodawcę ww. udziałów w nieruchomości do spółki osobowej, nie wystąpi u Niego, jako wnoszącego aport, a zarazem wspólnika tej spółki - obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dla powyższego rozstrzygnięcia nie ma znaczenia fakt, iż wcześniej nieruchomości te zostały wycofane do majątku osobistego Zainteresowanego i pozostałych wspólników spółki komandytowej. Żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje tej kwestii, i tym samym nie zabrania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych czynności wniesienia aportu do spółki osobowej w przedmiocie składnika majątku będącego uprzednio wykorzystywanym w poprzedniej działalności gospodarczej a następnie wycofanym do majątku osobistego wspólników spółki.

Reasumując, prawidłowym jest stanowisko, iż wniesienie przez Wnioskodawcę i pozostałych wspólników spółki komandytowej udziału ułamkowego w nieruchomości 1, 2, 3, 4 jako wkładu do kolejnej spółki osobowej (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostaną wycofane z działalności gospodarczej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika