Czy lokal (towar) przeznaczony do dalszej odsprzedaży, po niewielkim remoncie (ok. 20% wartości zakupu) (...)

Czy lokal (towar) przeznaczony do dalszej odsprzedaży, po niewielkim remoncie (ok. 20% wartości zakupu) będzie traktowany dalej jako towar - odpowiadający definicji art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) i można zastosować stawkę zryczałtowaną 3,0%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko , przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2010 r. (data wpływu 19 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniach: 23 i 24 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży lokalu ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży lokalu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem. Przedmiotem działalności jest między innymi zakup nieruchomości - budynków lub lokali mieszkalnych, użytkowych - jako towaru - na podstawie aktu notarialnego (nie jest środkiem trwałym). Po niewielkim remoncie wykonanym w zakresie własnej działalności gospodarczej, budynek lub lokal zostanie sprzedany - opodatkowany stawką 3,0 % jako - ?działalność usługowa w zakresie handlu?.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy lokal (towar) przeznaczony do dalszej odsprzedaży, po niewielkim remoncie (ok. 20% wartości zakupu) będzie traktowany dalej jako towar - odpowiadający definicji art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) i można zastosować stawkę zryczałtowaną 3,0%...

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość zakupionego towaru (budynku lub lokalu przeznaczonego na sprzedaż) jest zdecydowanie większa niż wartość poniesionych nakładów remontowych - około 20%.

Zainteresowany uważa, że przedmiotem tej działalności jest działalność usługowa w zakresie handlu - opodatkowana stawką 3,0%.

Po remoncie Wnioskodawca nie zakwalifikowałby sprzedaży lokalu do robót budowlanych opodatkowanych stawką 5,5%, ani działalności usługowej opodatkowanej stawką 8,5%.

Wnioskodawca wskazał, że ww. usługa handlowa, po uzgodnieniu z WUS posiada symbol PKWIU 68.10.1. - ?Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek? i nie znajduje się w załączniku Nr 2 do ww. ustawy.

Wnioskodawca jest zdania, że lokal (towar) przeznaczony do dalszej odsprzedaży po niewielkim remoncie (około 20% wartości zakupu) będzie traktowany dalej jako towar odpowiadający definicji zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. a) i powinien zastosować stawkę 3,0% - działalność usługowa w zakresie handlu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, działalnością usługową jest pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z 1999 r. Nr 92, poz. 1045 i z 2001 r. Nr 12, poz. 94) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668 oraz z 2001 r. Nr 100, poz. 1080), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5a definiuje pojęcie - towary handlowe jako towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Przepisy art. 12 ww. określają wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rodzaj prowadzonej działalności sklasyfikowanej do określonego typu wyznacza wysokość zryczałtowanej stawki podatkowej. Zatem klasyfikacja usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej według PKWiU jest podstawą do ustalenia wysokości stawek podatkowych należnych od przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. zakup nieruchomości - budynków lub lokali mieszkalnych, użytkowych - jak towaru. Usługa handlowa, po uzgodnieniu z WUS posiada symbol PKWIU 68.10.1. - ?Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek?.

Lokal nie jest środkiem trwałym prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek po niewielkim remoncie (około 20% wartości zakupu) wykonanym w zakresie własnej działalności gospodarczej zostanie sprzedany i opodatkowany stawką 3 % w ramach działalności usługowej w zakresie handlu.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego należy zauważyć, iż przeprowadzenie niewielkiego remontu zakupionego lokalu (około 20% wartości zakupu) przed jego późniejszą sprzedażą ma na celu wyeliminowanie istniejących uszkodzeń i stanowi element przygotowania lokalu do sprzedaży, nie powoduje jego przetworzenia, zmiany formy.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa: przetwarzanie, zatem aby je zdefiniować należy ustalić jaki zakres znaczeniowy ma ten zwrot w języku potocznym. I tak według ?Słownika języka polskiego? pod redakcją A. Więcek, wydawca Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2005, str. 797 przetwarzać, przetworzyć to: przerabiać, zmieniać, przekształcać.

Wobec wyżej powołanych przepisów prawa podatkowego, a także z punktu widzenia definicji słowa ?przetwarzanie? oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy przyjąć, że jeżeli w wyniku czynności podjętych przez Wnioskodawcę nie dochodzi do przerobienia rzeczy, tj. przerobienia zakupionego lokalu, przez nadanie mu innej formy, innego kształtu - to lokal (towar) przeznaczony do dalszej odsprzedaży nadal będzie traktowany jako towar - odpowiadający definicji zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tym samym przy sprzedaży ww. lokalu mamy do czynienia z działalnością w zakresie handlu opodatkowaną zryczałtowaną stawką w wysokości 3%.

Zatem przy założeniu, że poddanie zakupionego lokalu niezbędnym naprawom przed jego późniejszą sprzedażą ma na celu jedynie wyeliminowanie istniejących uszkodzeń i stanowi element przygotowania lokalu do stanu używalności i sprzedaży, nie powodując jego przetworzenia, zmiany formy, należy uznać, iż przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest działalność usługowa w zakresie handlu, która przy spełnieniu wszystkich pozostałych ustawowych warunków może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3% przychodów.

Jeśli natomiast klient zleci Wnioskodawcy dodatkowe usługi lub roboty budowlane, wówczas prowadzona działalność polegająca na naprawie, przeróbce lokali wskazywać będzie na kwalifikację przychodów z tej działalności do przychodów z działalności usługowej, które stosowanie do art. 12 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% przychodów z działalności usługowej, bądź 5,5% przychodów ze świadczonych robót budowlanych.

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania, że przychody z działalności wykonywanej przez podatnika uzyskane zostały z działalności usługowej, robót budowlanych, bądź z działalności usługowej w zakresie handlu ? każdorazowo spoczywa na podatniku.

W tym przypadku, to na Wnioskodawcy ciąży obowiązek udowodnienia czy wykonywanie remontu lokalu ma na celu jedynie wyeliminowanie istniejących uszkodzeń i stanowi element przygotowania lokalu do stanu używalności i jego odsprzedaży, nie powodując jego przetworzenia, czyli jest usługą w zakresie handlu, czy też stanowi dodatkowe usługi, roboty budowlane, opodatkowane wyższą stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika