Czy ustalając wartość podatku VAT metodą ?w stu? firma ma jednocześnie prawo skorygować (pomniejszyć) (...)

Czy ustalając wartość podatku VAT metodą ?w stu? firma ma jednocześnie prawo skorygować (pomniejszyć) przychód netto, a tym samym dochód i wysokość podatku dochodowego spowodowane zmniejszeniem wartości netto zabudowanych wnęk?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2012 r. (data wpływu 2 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty przychodu ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej firma Wnioskodawcy zajmuje się produkcją i montażem mebli kuchennych oraz wykonuje usługi trwałej zabudowy wnęk na zamówienie klienta. Usługę wykonuje z elementów zakupionych u producenta lub dystrybutora. W przypadku sprzedaży mebli kuchennych stosuje stawkę podatku VAT 23%, natomiast dla usług zabudowy wnęk w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym stosowano od początku 2011 roku obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 8%.

Wartość usługi zabudowy wnęki ustalana jest w kwocie brutto z indywidualnym klientem. Dopiero od tej kwoty metodą ?W stu? liczony jest podatek VAT oraz stawka netto. Klient Wnioskodawcy - osoba fizyczna nie będąca przedsiębiorcą nie ma prawa do odliczenia zapłaconego podatku VAT. Chcąc dostosować się do stanowiska Ministerstwa Finansów z 18 sierpnia 2011 r. będącego odpowiedzią na interpelację poselską nr 23652 oraz mając na uwadze szereg interpretacji indywidualnych (np. ILPP4/443-734/11-2/EWW z dnia 18 stycznia 2012 r.) firma chce skorygować błędnie zastosowaną stawkę podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy ustalając wartość podatku VAT metodą ?w stu? firma ma jednocześnie prawo skorygować (pomniejszyć) przychód netto, a tym samym dochód i wysokość podatku dochodowego spowodowane zmniejszeniem wartości netto zabudowanych wnęk?


Zdaniem Wnioskodawcy, naturalnym wynikiem przeliczenia podatku VAT metodą ?w stu? jest zmniejszenie się kwoty netto przychodu, a co za tym idzie prawo do skorygowania dochodu oraz podatku dochodowego do zapłaty za okres w którym skorygowana zostanie stawka VAT z 8% na 23%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie zaś do treści art. 14 ust. 1c cyt. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją i montażem mebli kuchennych oraz wykonuje usługi trwałej zabudowy wnęk na zamówienie klienta. W przypadku sprzedaży mebli kuchennych stosuje stawkę podatku VAT 23%, natomiast dla usług zabudowy wnęk w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym stosowano od początku 2011 roku obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 8%. Zainteresowany chce skorygować błędnie zastosowaną stawkę podatku VAT.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określają jednak zasad dokonywania korekt przychodów.

Wobec powyższego, należy posłużyć się literalną wykładnią wyżej powołanych przepisów, która prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe.

Skoro w przedmiotowej sprawie błędnie zastosowano zaniżoną stawkę podatku VAT, a Wnioskodawca zobowiązany będzie do jej korekty, wówczas zmianie ulegnie również wysokość przychodu należnego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w sytuacji zastosowania błędnej stawki podatku od towarów i usług (8% zamiast 23%), co będzie się wiązała z koniecznością jej korekty, Zainteresowany będzie miał prawo skorygować (pomniejszyć) przychód netto, a tym samym dochód oraz wysokość podatku dochodowego.

W niniejszej interpretacji tut. Organ nie odniósł się do kwestii poprawności ustalania wartości podatku VAT metodą ?w stu?, albowiem kwestia ta dotyczy podatku od towarów i usług i zostanie rozstrzygnięta odrębnym pismem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika