Kiedy powstanie obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych, czy już w momencie otrzymania (...)

Kiedy powstanie obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych, czy już w momencie otrzymania zaliczki na zorganizowanie imprezy turystycznej, która ma się odbyć dwa miesiące później, czy dopiero w momencie wykonania usługi?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2010 r. (data wpływu 11 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie daty powstania przychodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie daty powstania przychodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych. Z tytułu prowadzonej działalności opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych. Wnioskodawczyni jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik spełnia wymagania przepisu art. 119 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, więc świadczone usługi turystyczne, poza usługami świadczonymi w ośrodku turystycznym Wnioskodawczyni rozliczane są według szczególnej procedury VAT ? marża, określonej w ust. 1 art. 119 tejże ustawy. Opłaty za uczestnictwo w imprezach turystycznych, organizowanych przez biuro podróży Wnioskodawczyni w wysokości do 90% a często 100% całej wartości imprezy, pobierane są od klientów na dwa miesiące lub wcześniej przed terminem rozpoczęcia imprezy. W przypadku pobierania od klienta wpłaty początkowej nie pokrywającej w pełni należności za uczestnictwo w imprezie, np. 90% ceny wycieczki, pozostałą część klient wpłaca przed rozpoczęciem imprezy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kiedy powstanie obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych, czy już w momencie otrzymania zaliczki na zorganizowanie imprezy turystycznej, która ma się odbyć dwa miesiące później, czy dopiero w momencie wykonania usługi...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarowi usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. W związku z powyższym otrzymanie przez Wnioskodawczynię zaliczki na poczet wykonania usługi nie oznacza przychodu w świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo tego, że w momencie wpłaty zaliczki zostanie wystawiona faktura VAT-marża.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


W myśl przepisu art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się - pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (?).

Mając na uwadze ww. przepisy stwierdzić należy, że przychodem dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych nie są otrzymane pieniądze, stanowiące zaliczkę na poczet wykonania usługi (imprezy turystycznej). Zaliczka nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Nawet wystawienie faktury VAT-marża dokumentującej otrzymanie zaliczki nie oznacza, że z tego tytułu powstał przychód należny.

Zatem zaliczka otrzymana na poczet usługi, która zostanie wykonana w późniejszym terminie nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji datą powstania przychodu będzie data wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury lub ? jeżeli zapłata nastąpi wcześniej, data uregulowania należności (niebędącej zaliczką). Nie należy mylić uregulowania należności z otrzymaną zaliczką, która nie jest przychodem w myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy.

Reasumując, obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych powstanie dopiero w momencie wykonania usługi, a nie w momencie otrzymania zaliczki na zorganizowanie imprezy turystycznej, która ma się odbyć dwa miesiące później.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Rozstrzygnięcie przedstawionego we wniosku pytania dotyczącego podatku od towarów i usług, zostało zawarte w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2010 r. nr ILPP2/443-44/10-2/AK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje ILPP2/443-44/10-2/AK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika