Zwolnienie przedmiotowe. sygn: ILPB1/415-544/14-5/AG

Zwolnienie przedmiotowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2014 r. (data wpływu 23 maja 2014 r.), uzupełnionym w dniu 2 września 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych oraz w zakresie źródła przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 i art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 7 sierpnia 2014 r., nr ILPB1/415-544/14-2/AG ILPP4/443-262/14-2/EWW, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 22 sierpnia 2014 r., a w dniu 2 września 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 29 sierpnia 2014 r.). Opłatę uzupełniono w dniu 29 sierpnia 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, od 2002 r. prowadzi działalność gospodarczą, z małżonkiem, w formie spółki osobowej, spółki jawnej.

Od 2010 r. działalność spółki obejmuje również wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Zmiana zakresu działalności wynikała z wynajmu nieruchomości służących wcześniej prowadzonej przez spółkę działalności produkcyjnej oraz planowanej działalności związanej z najmem nieruchomości o charakterze rekreacyjnym (ośrodek wypoczynkowy). W tym samym okresie, dotychczas prowadzona działalność gospodarcza, związana z produkcją została ograniczona.

Wnioskodawczyni z małżonkiem pozostawała i pozostaje w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej.

W dniu 28 października 2011 r. małżonkowie zawarli umowę przedwstępną zakupu udziału 2/3 gruntów ornych w Szczepankowie. Warunkiem zawarcia umowy przyrzeczonej i ostatecznego zakupu nieruchomości było uchwalenie przez Radę Miasta, Miejscowego Planu Zagospodarowania. W dniu 19 marca 2013 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyli do majątku wspólnego udział w wysokości 2/3 gruntu, którego dotyczy niniejszy wniosek.

Współwłaściciel posiadający 1/3 udział w gruncie wystąpił o wydanie warunków zabudowy i podział gruntu na mniejsze działki.

Ze względu na atrakcyjne położenie gruntu, do Wnioskodawczyni, jak i pozostałych współwłaścicieli zgłosił się developer. Developer chce pobudować na opisanym gruncie osiedle mieszkaniowe w oparciu o zabudowę wolnostojącą.

Zakup gruntów nie był finansowany z rachunku bankowego spółki, której właścicielem jest Wnioskodawczyni. Zakup ten był finansowany ze środków z rachunku prywatnego Wnioskodawczyni i małżonka. Z tego względu, nabyty udział w nieruchomości nie figuruje w księgach spółki.

Zarówno Wnioskodawczyni, małżonek, jak i współwłaściciel 1/3 udziału w nieruchomości, nie prowadzili działalności związanej z ogłaszaniem zamiaru sprzedaży nabytej nieruchomości, jak i wydzielonych działek. Nie umieszczali na nieruchomości ogłoszeń, nie zatrudniali agencji pośrednictwa itp.

Współwłaściciel 1/3 udziału w gruncie, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawczyni i właściciela, występuje z właściwymi wnioskami dotyczącymi wydania warunków przyłączenia do sieci. Ze względu na zainteresowanie gruntem, pod kątem tworzenia na nim osiedla, Wnioskodawczyni, wraz z małżonkiem, zamierzają zakupić projekty gotowe domów wolnostojących, które mogą być pobudowane na wydzielonych działkach oraz wystąpić o pozwolenie na budowę.

Wnioskodawczyni, wraz z małżonkiem, planują sukcesywną sprzedaż udziału w każdej z działek, developerowi. Sprzedaże te mają być dokonywane sukcesywnie, w zależności od sytuacji finansowej developera, potrzeb finansowych małżonków i współwłaściciela pozostałej 1/3 udziału w gruncie.

Wnioskodawczyni, wraz z małżonkiem, rozważa również wniesienie posiadanego udziału w gruncie do prowadzonej przez nich wspólnie spółki. W wyniku takiego ewentualnego aportu, nie dojdzie do zmiany struktury udziałów w tej spółce jawnej.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana wskazała, że nieruchomość wniesiona do spółki będzie przeznaczona do sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w formie tejże spółki, w przeciągu kilku najbliższych lat, następujących po wniesieniu. Z tego względu działki nie będą wpisane do ewidencji środków trwałych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.

  1. Czy wniesienie udziału Wnioskodawczyni w całej nieruchomości (obejmującej wszystkie działki) do prowadzonej z małżonkiem spółki jawnej, będzie korzystało ze zwolnienia z PIT?
  2. Czy jeżeli taka nieruchomość działka zostanie wniesiona aportem do spółki jawnej, to przychód ze sprzedaży działek ze spółki jawnej, będzie w PIT przychodem z działalności gospodarczej?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1, tj. w zakresie zwolnień przedmiotowych. Natomiast odpowiedzi na pytanie oznaczone nr 2, tj. w zakresie źródła przychodów udzielono w dniu 12 września 2014 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-544/14-4/AG. Natomiast wniosek w przedmiocie podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty w późniejszym terminie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 1, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 50b Ustawy o PIT, wolne od tego podatku są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną.

Ponieważ zgodnie z art. 5a pkt 26 Ustawy o PIT, spółka jawna jest spółką niebędącą osobą prawną, należy uznać, ze rozważany przez Wnioskodawczynię aport nabytej nieruchomości do spółki jawnej nie będzie powodował powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 2, fakt wniesienia aportem nieruchomości, przez zmianę umowy spółki, spowoduje, że w sposób jednoznaczny, wniesiona nieruchomość stanie się majątkiem wykorzystywanym w działalności gospodarczej. Analogicznie, uzyskiwane ze sprzedaży poszczególnych działek środki, staną się środkami uzyskiwanymi ze sprzedaży nieruchomości w ramach działalności gospodarczej.

O takim ujęciu uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży działek świadczy brzmienie art. 10 ust 1 pkt 8 Ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że odpłatne zbycie udziału w nieruchomości jest odrębnym, od działalności gospodarczej, źródłem przychodów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Przez wniesienie aportu, Wnioskodawczyni deklaruje, że nieruchomość nie będzie wykorzystywana przez niego jako element jego majątku prywatnego, lecz jako część majątku używanego w działalności gospodarczej, prowadzonej w formie spółki jawnej.

Dodatkowo, art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT stanowi, ze działalnością gospodarczą jest działalność prowadzona we własnym imieniu. Przez fakt wniesienia aportu do spółki jawnej, dokonywana sprzedaż udziałów w poszczególnych działkach będzie wykonywana w imieniu spółki jawnej. Tym samym przez samo wniesienie aportu do spółki jawnej jest spełniony warunek pozwalający na uznanie, że sprzedaż udziałów w działkach będzie sprzedażą realizowaną w ramach działalności gospodarczej.

Sprzedaż udziałów w wyodrębnionych działkach po wniesieniu aportem do spółki jawnej, powoduje, że taka sprzedaż staje się działalnością zorganizowaną. Bowiem do obsługi posiadania nieruchomości, po wniesieniu aportu, transakcji z nimi związanych (np. zapłata podatku od nieruchomości), będzie wykorzystywane przedsiębiorstwo spółki ? w szczególności jej firma, adres, rachunki bankowe, umowy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (prowadzenie ksiąg, obsługa prawna itd.).

Fakt wniesienia nieruchomości aportem do spółki jawnej powoduje również, ze wnoszący aport w istocie deklaruje, że zamierza wykorzystywać wniesiony składnik majątku w sposób ciągły w tej działalności (chociażby przez wykazywanie w inwentarzu). Tym samym należy uznać, że jest również spełniona przesłanka ciągłości. o której mowa w art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT definiującej działalność gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie zwolnień przedmiotowych jest prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Aby zaś mówić o sytuacji ?odpłatnego zbycia?, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że w art. 21 ust. 1 pkt 50b powołanej ustawy, ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej.


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zamierzają wnieść posiadany udział w gruncie aportem do spółki jawnej.

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że czynność wniesienia posiadanego udziału w gruncie, jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej ? jest czynnością neutralną podatkowo. Oznacza to, że dla Wnioskodawczyni, jako wnoszącego aport, czynność ta nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczynię należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika