W jakiej wysokości należy określić w ewidencji środków trwałych spółki osobowej wartość Nieruchomości, (...)

W jakiej wysokości należy określić w ewidencji środków trwałych spółki osobowej wartość Nieruchomości, w przypadku, gdy nieruchomość zostanie wniesiona jako wkład do handlowej spółki osobowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana ?, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2008 r. (data wpływu 31 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia w ewidencji środków trwałych wartości nieruchomości wniesionej tytułem aportu do handlowej spółki osobowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 31 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia w ewidencji środków trwałych wartości nieruchomości wniesionej tytułem aportu do handlowej spółki osobowej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z inną osobą jest wspólnikiem spółki cywilnej (dalej: S.C.), będącej użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest budynek wykorzystywany jako ośrodek wypoczynkowy (dalej: Nieruchomość).

Nieruchomość została zakupiona w 1999 roku.

Nieruchomość wynajmowana jest obecnie na rzecz spółki, która prowadzi ośrodek wypoczynkowy (dalej: Najemca). Działalność S.C. polega wyłącznie na wynajmowaniu Nieruchomości. S.C. planuje wypowiedzieć najem obecnemu najemcy Nieruchomości. Następnie S.C. zamierza wnieść nieruchomość ? tytułem aportu ? do handlowej spółki osobowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


W przypadku, gdy Nieruchomość zostanie wniesiona jako wkład do handlowej spółki osobowej, w jakiej wysokości należy określić w ewidencji środków trwałych spółki osobowej wartość Nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym handlowa spółka osobowa, do której zostanie wniesiony wkład powinna określić wartość początkową składników majątkowych wchodzących w skład wkładu (w tym Nieruchomości), w wysokości wartości rynkowej tych składników określonej w umowie spółki osobowej na moment wniesienia wkładu.

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu'.

W myśl przywołanego przepisu za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Zdaniem Wnioskodawcy dla potrzeb ewidencji środków trwałych należy zatem przyjąć, jako wartość początkową, wartość Nieruchomości określoną przez wspólników w umowie spółki osobowej, pod warunkiem, że wartość ta odpowiada kryteriom wartości rynkowej w rozumieniu art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodać należy, że w przedmiotowej sytuacji, nie znajdzie zastosowania art. 22g ust. 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w podmiocie otrzymującym wkład, ustala się na podstawie wartości tych składników wynikającej z ewidencji podmiotu wnoszącego wkład niepieniężny. Przepis ten znajduje bowiem zastosowanie wyłącznie do sytuacji, w której przedmiot wkładu stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika natomiast, że przedmiotem wkładu spółki cywilnej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, do handlowej spółki osobowej nie będzie ani przedsiębiorstwo, ani zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Zdaniem Podatnika brak możliwości zakwalifikowania Nieruchomości jako przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika z tego, że przed dniem wniesienia aportu S.C. przestanie wynajmować Nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że wynajmowanie Nieruchomości jest obecnie jedyną działalnością prowadzoną przez S.C., zakończenie najmu Nieruchomości będzie równoznaczne z wygaszeniem działalności S.C. Nieruchomość nie będzie zatem stanowiła elementu przedsiębiorstwa prowadzonego przez S.C., ale odrębne składniki majątkowe, niezwiązane z jakąkolwiek konkretną działalnością prowadzoną przez S.C.

Tymczasem zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego ?przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej'.

Składniki majątkowe tworzą przedsiębiorstwo tylko wówczas, gdy stanowią zespół, odpowiednio zorganizowany do prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Po wygaszeniu działalności przez S.C. Nieruchomość nie tworzy ?zespołu', który byłby zorganizowany na potrzeby określonej działalności. W momencie aportu do handlowej spółki osobowej nie będzie zatem stanowić przedsiębiorstwa.

Skoro Nieruchomość stanowi jedyny składnik majątkowy, będący własnością S.C. i nie jest przedsiębiorstwem, nie może być również zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

Reasumując, skoro Nieruchomość nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to - w przypadku jej wniesienia przez S.C. tytułem aportu do handlowej spółki osobowej - jej wartością początkową będzie wartość określona przez wspólników, pod warunkiem że wartość ta nie jest wyższa od wartości rynkowej Nieruchomości, ustalona w umowie spółki osobowej handlowej, na dzień wniesienia wkładu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie tut. organ zauważa, że przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego Wnioskodawca podał, jako właściwe w przedmiotowej sprawie przepisy art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Jednakże mając na uwadze kontekst zawartych informacji tut. organ zrozumiał, iż Wnioskodawca określając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego miał na uwadze przepis art. 19 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 551 ustawy Kodeks cywilny.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W myśl art. 19 ust. 3 ww. ustawy wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Stosownie do treści art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 14a ww. ustawy przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14.


Natomiast art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowi, iż przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powyższe uregulowania prawne należy uznać, iż w przypadku, gdy Nieruchomość zostanie wniesiona jako wkład do handlowej spółki osobowej, w ewidencji środków trwałych spółki osobowej należy określić wartość początkową przedmiotowej Nieruchomości w wysokości ustalonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższej jednak od wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika