W przypadku, gdy udział w Nieruchomości zostanie wniesiony jako wkład do handlowej spółki osobowej, (...)

W przypadku, gdy udział w Nieruchomości zostanie wniesiony jako wkład do handlowej spółki osobowej, w jakiej wysokości należy określić w ewidencji środków trwałych handlowej spółki osobowej wartość początkową tego udziału?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana ?, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2008 r. (data wpływu 31 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia w ewidencji środków trwałych wartości początkowej udziału w nieruchomości wniesionego jako wkład do handlowej spółki osobowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 31 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia w ewidencji środków trwałych wartości początkowej udziału w nieruchomości wniesionego jako wkład do handlowej spółki osobowej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z inną osobą fizyczną jest obecnie wspólnikiem spółki cywilnej (dalej: S.C.), będącej użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest budynek wykorzystywany jako ośrodek wypoczynkowy (dalej: Nieruchomość).

Nieruchomość została zakupiona w 1999 roku. Nieruchomość została ujęta w ewidencji środków trwałych S.C.

Nieruchomość wynajmowana jest obecnie na rzecz spółki, która prowadzi ośrodek wypoczynkowy (dalej: Najemca). Działalność S.C. polega wyłącznie na wynajmowaniu Nieruchomości. S.C. planuje wypowiedzieć najem obecnemu najemcy Nieruchomości.

Wspólnicy S.C. rozważają zakończenie działalności S.C. W związku z zakończeniem działalności przez S.C. wspólnicy otrzymają majątek. W majątku Spółki znajdują się środki pieniężne oraz ? nie wchodząca w skład remanentu polikwidacyjnego - Nieruchomość. Podział majątku S.C. pomiędzy wspólników będzie podziałem w naturze, w związku z czym Wnioskodawca nabędzie udział w Nieruchomości.

Wnioskodawca rozważa wniesienie tego udziału do handlowej spółki osobowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


W przypadku, gdy udział w Nieruchomości zostanie wniesiony jako wkład do handlowej spółki osobowej, w jakiej wysokości należy określić w ewidencji środków trwałych handlowej spółki osobowej wartość początkową tego udziału...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym handlowa spółka osobowa może określić wartość początkową składników majątkowych wchodzących w skład wkładu, w tym wartość udziału w Nieruchomości, w wysokości wartości rynkowej tych składników określonej w umowie spółki osobowej na moment wniesienia wkładu.

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ?za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu'.

W myśl przywołanego przepisu za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Zdaniem Wnioskodawcy dla potrzeb ewidencji środków trwałych należy zatem przyjąć, jako wartość początkową, wartość Nieruchomości określoną przez wspólników w umowie spółki osobowej, pod warunkiem, że wartość ta odpowiada kryteriom wartości rynkowej w rozumieniu art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodać należy, że w przedmiotowej sytuacji, nie znajdzie zastosowania art. 22g ust. 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w podmiocie otrzymującym wkład, ustala się na podstawie wartości tych składników wynikającej z ewidencji podmiotu wnoszącego wkład niepieniężny. Przepis ten znajduje bowiem zastosowanie wyłącznie do sytuacji, w której przedmiot wkładu stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika natomiast, że przedmiotem wkładu Wnioskodawcy do handlowej spółki osobowej nie będzie ani przedsiębiorstwo, ani zorganizowana część przedsiębiorstwa. Nie można udziału w Nieruchomości uznać za element prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa.

Tymczasem zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego ?przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej'.

Składniki majątkowe tworzą przedsiębiorstwo tylko wówczas, gdy stanowią zespół, odpowiednio zorganizowany do prowadzenia określonej działalności gospodarczej. W momencie aportu do handlowej spółki osobowej udział w Nieruchomości nie będzie zatem stanowić przedsiębiorstwa.

Reasumując, skoro udział w Nieruchomości nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to - w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę tego udziału tytułem aportu do handlowej spółki osobowej - wartość początkową udziału w Nieruchomości stanowić będzie wartość rynkowa tego udziału ustalona w umowie spółki osobowej handlowej, na dzień wniesienia wkładu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie tut. organ zauważa, że przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego Wnioskodawca podał, jako właściwe w przedmiotowej sprawie przepisy art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Jednakże mając na uwadze kontekst zawartych informacji tut. organ zrozumiał, iż Wnioskodawca określając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego miał na uwadze przepis art. 19 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 551 ustawy Kodeks cywilny.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W myśl art. 19 ust. 3 ww. ustawy wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Stosownie do treści art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 14a ww. ustawy przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14.


Natomiast art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowi, iż przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powyższe uregulowania prawne należy uznać, iż w przypadku, gdy udział w Nieruchomości zostanie wniesiony jako wkład do handlowej spółki osobowej, w ewidencji środków trwałych spółki osobowej należy określić wartość początkową przedmiotowego udziału w Nieruchomości w wysokości ustalonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższej jednak od wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika