Czy w przypadku zbycia Udziałów przez Spółkę Komandytową wartość udziału kapitałowego w Spółce (...)

Czy w przypadku zbycia Udziałów przez Spółkę Komandytową wartość udziału kapitałowego w Spółce Komandytowej przypadającego zgodnie z brzmieniem umowy Spółki Komandytowej Wnioskodawcy za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Udziałów odpowiadająca wartości rynkowej Udziałów na dzień ich wniesienia przez Wnioskodawcę do Spółki Komandytowej stanowić będzie koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia Udziałów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, reprezentowanej przez radcę prawnego Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 18 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest jednym z dwóch udziałowców posiadającym udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej również: ?Udziały?). Wnioskodawczyni realizuje także inne inwestycje bezpośrednie w spółkach informatycznych.

Wnioskodawczyni w celu realizacji zamiaru poczynienia dalszych inwestycji bezpośrednich, ale również i pośrednich w zakresie spółek informatycznych, jak również rozwinięcia prowadzonej przez siebie działalności i zwiększenia przychodów zawarła umowę spółki komandytowej, która zajmować się będzie przede wszystkim doradztwem w zakresie informatyki, technologii informatycznej, oprogramowania, jak również doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania i reklamy - głównie pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (dalej również: ?Spółka Komandytowa'). W celu wyposażenia zawiązanej spółki w niezbędny kapitał, narzędzia i instrumenty konieczne do jej pełnego i prawidłowego funkcjonowania Wnioskodawczyni zamierza wnieść do Spółki Komandytowej wkłady pieniężne, know-how oraz Udziały. Na potrzeby wniesienia Udziałów jako wkładu do Spółki Komandytowej wspólnicy określą ich wartość w umowie Spółki Komandytowej w oparciu o niezależną i profesjonalną wycenę podmiotu zawodowo zajmującego się dokonywaniem tego rodzaju wycen.

W przyszłości wspólnicy Spółki Komandytowej dopuszczają możliwość zbycia Udziałów przez Spółkę Komandytową i wycofanie lub zmniejszenie udziału kapitałowego poszczególnych wspólników.

Wnioskodawczyni wyjaśnia jednocześnie, że zapytania jej dotyczą zdarzeń przyszłych i wyłącznie potencjalnych Ponadto opisane powyżej zdarzenia przyszłe w zakresie trzech postawionych pytań są niezależne, a realizacji zdarzeń w zakresie zapytania drugiego, tj. zakresie zbycia udziałów i trzeciego, tj. w zakresie opodatkowania przychodów, nie jest planowana, jako skutek zdarzenia opisanego w zapytaniu pierwszym, tj. w zakresie wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów do spółki komandytowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania przychodów.

Czy w przypadku wycofania lub zmniejszenia udziału kapitałowego przypadającego zgodnie z brzmieniem umowy Spółki Komandytowej Wnioskodawczyni przychody uzyskane przez Wnioskodawczynię z tytułu wypłaty części lub całości udziału kapitałowego w Spółce Komandytowej do wysokości odpowiadającej wartości wniesionych do Spółki Komandytowej przez Wnioskodawczynię Udziałów tytułem wkładu niepieniężnego nie będą stanowić po stronie Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, kwota wypłacona Zainteresowanej w wyniku wycofania lub zmniejszenia przez Wnioskodawczynię udziału kapitałowego w Spółce Komandytowej do wysokości wnoszonego wkładu odpowiadającej wartości rynkowej wniesionych do Spółki Komandytowej Udziałów lub innych wkładów tytułem wkładu niepieniężnego nie będzie stanowić po stronie Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 54 KSH w związku z art. 103 Kodeksu spółek handlowych wspólnik uprawniony jest do zmniejszenia swojego udziału kapitałowego w spółce. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych zezwalają Wspólnikom na swobodne kształtowanie zwrotu wkładów wobec czego, gdy nie będzie możliwy zwrot wkładu niepieniężnego Wnioskodawczyni w naturze z uwagi na zbycie przedmiotu wkładu niepieniężnego (Udziałów) przez Spółkę Komandytową, Wnioskodawczyni wypłacona zostanie kwota odpowiadająca równowartości wniesionego wkładu i o ile wypłacona kwota nie przekroczy wartości Udziałów wniesionych do Spółki Komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego określonej w umowie spółki, nie będzie ona stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe w przypadku zbycia przez Spółkę Komandytową Udziałów wniesionych przez Wnioskodawczynię tytułem wkładu niepieniężnego i następczego wycofania ze Spółki Komandytowej przez Wnioskodawczynię całości lub części wniesionego wkładu otrzyma on z tego tytułu środki pieniężne odpowiadające równowartości Udziałów wniesionych uprzednio tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej. Otrzymane przez Wnioskodawczynię w wyniku wycofania wkładu niepieniężnego środki pieniężne stanowić będą przychód Wnioskodawczyni zwolniony od podatku dochodowego w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości wartości wniesionego do Spółki Komandytowej wkładu.

Niezależnie od powyższego, w przypadku jeżeli Spółka Komandytowa zbędzie Udziały po cenie przewyższającej ich określoną w umowie spółki na moment wniesienie Wkładu wartość rynkową po stronie Wnioskodawczyni automatycznie w zakresie nadwyżki ceny sprzedaży udziałów ponad wartość wkładu na dzień ich wniesienia do spółki powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, za który zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Przychód powyższy obliczony zostanie proporcjonalnie do prawa Wnioskodawczyni w udziale w zysku zgodnie z art. 8 ust. 1 powołanej ustawy.

Regulacja zawarta w art. 8 ust. 1 ww. ustawy jest konsekwencją faktu, że tylko w odniesieniu do podatnika można mówić o osiągnięciu przychodu, poniesieniu wydatków będących lub niebędących kosztami uzyskania przychodów, uzyskaniu dochodu itd. Spółka Komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego a są nimi poszczególni wspólnicy.

Konsekwentnie wobec powyższego zbycie Udziałów przez Spółkę Komandytową po cenie wyższej niż cena rynkowa Udziałów w momencie wniesienia ich przez Wnioskodawczynię do Spółki Komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego, skutkować będzie powstaniem na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a) w zw. z art. 30b ust. 1 w zw z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawczyni przypadającego jej proporcjonalnie przychodu (środki pieniężne otrzymane tytułem wypłaty zysku). W takim przypadku zostanie pobrany i odprowadzony na rzecz właściwego urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 30b ust. 1 cytowanej ustawy, którego podatnikiem będzie Wnioskodawczyni.

Jak podaje Wnioskodawczyni powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2004 r. o sygn. FSK 594/04 oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 22 marca 2007 r. o sygn. l SA/Ke 72/07.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawczynię wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) został on wydany w indywidualnej sprawie i dotyczy wyłącznie tej sprawy, w której zapadł.


Tutejszy Organ informuje, że wniosek w zakresie wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów do spółki komandytowej i zbycia udziałów został rozstrzygnięty odrębnymi interpretacjami z dnia 10 sierpnia 2009 r. nr ILPB1/415-578/09-3/IM oraz ILPB1/415-578/09-4/IM.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

FSK 594/04, wyrok zwykłego składu NSA

ILPB1/415-578/09-4/IM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika