1. Czy wypłata zasądzonych na rzecz pracownika lub byłego pracownika odsetek będzie podlegała opodatkowaniu (...)

1. Czy wypłata zasądzonych na rzecz pracownika lub byłego pracownika odsetek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy zasądzoną należnością główną będzie odszkodowanie zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych a nie wynagrodzenie?
2. Jeśli wypłata odsetek, o których mowa w poprzednim pytaniu podlegałaby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to czy na płatniku będzie ciążył obowiązek pobrania od tych odsetek zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Płatnik - Spółka akcyjna, będąc pracodawcą, dokonuje wypłat wynagrodzeń i innych świadczeń na rzecz pracowników i byłych pracowników. Zdarza się, że na skutek sporu, pomiędzy pracownikiem lub byłym pracownikiem a płatnikiem, dotyczącego wypłaty jakiegoś świadczenia, rozstrzygnięcia dokonuje sąd. Sąd zasądza określoną kwotę wraz z należnymi odsetkami, z tym, że należność główna może zostać nazwana przez sąd wynagrodzeniem lub odszkodowaniem.

W związku z powyższym płatnik ma wątpliwości, co do zasad opodatkowania w przyszłości podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaty zasądzonych odsetek w sytuacji, gdy zasądzone świadczenie główne będzie nazwane odszkodowaniem i odszkodowanie to będzie spełniać warunki do zwolnienia od podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wypłata zasądzonych na rzecz pracownika lub byłego pracownika odsetek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy zasądzoną należnością główną będzie odszkodowanie zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych a nie wynagrodzenie...
  2. Jeśli wypłata odsetek, o których mowa w poprzednim pytaniu podlegałaby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to czy na płatniku będzie ciążył obowiązek pobrania od tych odsetek zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania pierwszego - odsetki od zasądzonego na rzecz pracownika lub byłego pracownika odszkodowania będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do wypłaty tego rodzaju odsetek nie będzie miało zastosowania zwolnienie wynikające z przepisów art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy. Odsetki zasądzone od odszkodowania nie są bowiem odsetkami od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia lub świadczeń określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Odsetki za zwłokę nie stanowią również odszkodowania, a tym samym nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy.

Przedstawiając swoje stanowisko do pytania drugiego Wnioskodawca wskazuje, iż w Jego ocenie - jako płatnika, wypłata zasądzonych od odszkodowania odsetek będzie dla pracownika lub byłego pracownika przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającym opodatkowaniu tym podatkiem.

Płatnik dokonując wypłaty odsetek nie będzie jednak miał obowiązku poboru zaliczki na podatek. Zgodnie, bowiem z przepisami art. 31 ww. ustawy zakłady pracy są obowiązane, jako płatnicy obliczać i pobierać zaliczki na podatek od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Do opisanego stanu będą miały zastosowanie przepisy art. 40 oraz art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc obowiązek wpłaty zaliczki na podatek będzie ciążył na pracowniku lub byłym pracowniku. Natomiast płatnik będzie obowiązany sporządzić i przekazać pracownikowi lub byłemu pracownikowi i urzędowi skarbowemu, 'Informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych' - PIT-8C, w terminie do końca lutego roku następnego po dokonanej wypłacie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1. Wymieniony w tym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 1 stanowi, iż źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

W związku z powyższym zwolnienie to ma zastosowanie w stosunku do odsetek dotyczących wypłat skutkujących u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mającego swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Z przychodem ze stosunku pracy mamy do czynienia również w sytuacji, gdy były pracodawca wypłaca pracownikowi po ustaniu zatrudnienia świadczenia zagwarantowane w łączącej go w przeszłości umowie o pracę, bowiem o tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik, czy też inna osoba nie związana (aktualnie lub w przeszłości) z pracodawcą.

W przypadku zaś gdy na podmiocie ciążą obowiązki wypłaty odszkodowania, które ze swej istoty nie jest spłatą świadczenia stanowiącego przychód ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 1, tj. stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty, wypłacone odsetki będą stanowiły przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, wskazanego jako ,,inne źródła?.

W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Spółka dokonując wypłaty odsetek jest zobowiązana wypełnić obowiązek nałożony przez art. 42a. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z ww. przepisem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Wobec powyższego Spółka nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, co oznacza, że nie ma obowiązku potrącania podatku, ma jednak obowiązek sporządzenia informacji o wysokości przychodów z innych źródeł na druku PIT-8C dla każdej osoby, której wypłacono ww. należności, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano umorzenia i przekazać ją podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu.

Jednocześnie tut. Organ pragnie zaznaczyć, iż w sytuacji gdy wypłacone przez Wnioskodawcę odszkodowanie będzie związane z wcześniejszym stosunkiem pracy, to będzie stanowić źródło przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odsetki zasądzone od takiego odszkodowania będą korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, należy stwierdzić, iż wypłata zasądzonych na rzecz pracownika lub byłego pracownika odsetek, w sytuacji gdy zasądzoną należnością główną będzie odszkodowanie zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych a nie wynagrodzenie, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł.

Wnioskodawca wypłacając powyższe odsetki nie jest zobowiązany do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Spółka ma obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C, w której powinna wykazać wartość wypłaconych świadczeń. Wspomnianą informację Wnioskodawca jest zobowiązany przekazać osobom, które uzyskały omawiane świadczenie oraz jednocześnie złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika ? w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika