Czy umorzenie udziałów w Spółce za wynagrodzeniem spowoduje po stronie Spółki obowiązek poboru (...)

Czy umorzenie udziałów w Spółce za wynagrodzeniem spowoduje po stronie Spółki obowiązek poboru podatku od dochodu w wysokości różnicy pomiędzy wypłaconym wynagrodzeniem oraz kosztem nabycia umarzanych udziałów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2010 r. (data wpływu 12 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 14 stycznia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie umorzenia udziałów należących do osoby fizycznej, za wynagrodzeniem ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie umorzenia udziałów należących osoby fizycznej, za wynagrodzeniem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: ?Spółka?) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością której jedynym udziałowcem jest obecnie Pan prowadzący działalność gospodarczą pod firmą YYY w zakresie wytwarzania, obrotu oraz magazynowania paliw płynnych.

Planowane jest, że w ramach reorganizacji formy prawnej prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej do Spółki wniesione zostanie aportem przez Pana przedsiębiorstwo YYY, będące przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego. Przedsiębiorstwo YYY, które będzie przedmiotem aportu obejmie zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Planowane jest również, że przed dokonaniem przedmiotowego aportu do Spółki przystąpią w charakterze udziałowców, również inne podmioty (osoby prawne) w tym m.in. polski fundusz inwestycyjny utworzony i działający zgodnie z ustawą z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych albo zagraniczny fundusz inwestycyjny z siedzibą w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w których Pan będzie posiadał, bezpośrednio lub pośrednio znaczący pakiet certyfikatów inwestycyjnych/akcji/udziałów (w zależności od formy prawnej, w jakiej będzie funkcjonował dany fundusz inwestycyjny).

Nie jest wykluczone, że w przyszłości udziały Pana w Spółce zostaną dobrowolnie umorzone w trybie art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych. z cytowanego przepisu wynika, że za zgodą wspólników umorzenie udziałów może nastąpić bez wynagrodzenia.

Umorzenie może być też przeprowadzone za wypłatą wynagrodzenia niemniej kwota należna z tego tytułu umarzanemu wspólnikowi może być niższa od rynkowej wartości umarzanych udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie umorzenia udziałów należących do osoby fizycznej, za wynagrodzeniem.

Czy umorzenie udziałów w Spółce za wynagrodzeniem spowoduje po stronie Spółki obowiązek poboru podatku od dochodu w wysokości różnicy pomiędzy wypłaconym wynagrodzeniem oraz kosztem nabycia umarzanych udziałów...

Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie udziałów w Spółce za wynagrodzeniem, spowoduje powstanie dochodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wysokości różnicy pomiędzy wypłaconym wynagrodzeniem oraz kosztem nabycia umarzanych udziałów ustalonym zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od dochodu obliczonego w powyższy sposób Spółka zobowiązana będzie do poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

Poniżej Spółka przedstawia uzasadnienie przyjętego stanowiska.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 5d powołanej ustawy, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.

Z powyższych przepisów wynika, iż w celu obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego związanego z umorzeniem udziałów otrzymany przychód należy pomniejszyć o koszt nabycia umarzanych udziałów, obliczony na zasadach wskazanych w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki dla opisanych zasad określania wysokości dochodu nie ma znaczenia fakt, iż wynagrodzenie uzyskane w związku z umorzeniem będzie niższe niż rynkowa wartość udziałów zbywanych celem ich umorzenia. w odniesieniu do wynagrodzenia za umarzane udziałów nie ma zastosowania art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskujący pragnie podkreślić, że podobny pogląd podzieli m.in.

  1. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2009 r. (sygn. lPPB2/415-258/09-3/MK)
  2. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z dnia 22 maja 2009 r. (sygn. IPPB2/415-147/09-2/MK)
  3. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z dnia 18 grudnia 2008 r. (sygn. ILPB2/415-777/08-5/AMN)
  4. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z dnia 10 listopada 2008 r. (sygn. IBPB3/423-698/08/PC)


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie umorzenia udziałów należących do osoby fizycznej, za wynagrodzenia uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, tut. Organ pragnie zaznaczyć, że w opisie zdarzenia przyszłego Spółka powołała art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych, zamiast art. 199 § 3 tej ustawy, wskazując jednocześnie, iż: ?Z cytowanego przepisu wynika, że za zgodą wspólników umorzenie udziałów może nastąpić bez wynagrodzenia'. Wobec powyższego, tut. Organ uznał powołaną przez Wnioskodawcę podstawę prawną za oczywistą pomyłkę, pozostającą bez wpływu na ocenę istoty Jego stanowiska.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Wniosek w części dotyczącej:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie umorzenia udziałów należących do osoby fizycznej bez wynagrodzenia, został rozstrzygnięty w dniu 1 kwietnia 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-60/10-3/AMN,
  • podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów, został rozstrzygnięty w dniu 1 kwietnia 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPB3/423-66/10-3/JG,
  • podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych nabycia udziałów własnych w celu ich umorzenia, został rozstrzygnięty w dniu 1 kwietnia 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPB3/423-66/10-4/JG.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IBPB3/423-698/08/PC, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-60/10-3/AMN, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-66/10-3/JG, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-66/10-4/JG, interpretacja indywidualna

IPPB2/415-147/09-2/MK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika