Czy koło łowieckie postępuje właściwie, opodatkowując w sposób podany w pozycji 54 każdą czynność (...)

Czy koło łowieckie postępuje właściwie, opodatkowując w sposób podany w pozycji 54 każdą czynność wykonywaną przez rolników odpłatnie na rzecz koła łowieckiego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Koła Łowieckiego reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.), uzupełnionym w dniach: 20 lipca i 3 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umowy o dzieło zawartej z osobą fizyczną (rolnikiem) ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umowy o dzieło zawartej z osobą fizyczną (rolnikiem).

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 23 lipca 2009 r. nr ILPB1/415-605/09-3/AMN Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.

Wezwanie prawidłowo doręczono w dniu 27 lipca 2009 r., wniosek uzupełniono w dniu 3 sierpnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Koło łowieckie, w ramach swojej działalności statutowej, angażuje na podstawie umów o dzieło rolników posiadających ciągniki, maszyny rolnicze i sprzęt, do wykonywania na rzecz koła łowieckiego różnych prac, jak uprawa poletek przeznaczonych na dokarmianie zwierzyny, rozwożenie karmy, rozwożenie myśliwych i naganiaczy na polowaniach zbiorowych.

Koło łowieckie jako płatnik podatku, od każdej ww. czynności pobiera od rolników, jako podatników, rachunek i go opodatkowuje wg zasad umowy o dzieło, odprowadzając do Urzędu Skarbowego podatek do dnia siódmego następnego miesiąca i po zakończeniu roku kalendarzowego dostarcza do Urzędu Skarbowego oraz do podatnika deklarację PIT-11.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania umowy o dzieło zawartej z osobą fizyczną (rolnikiem).

Czy koło łowieckie postępuje właściwie, opodatkowując w podany sposób każdą czynność wykonaną przez rolników odpłatnie na rzecz koła łowieckiego...

Zdaniem Wnioskodawcy rolnicy posiadają pewien limit kwotowy wolny od opodatkowania i wobec tego nie należy opodatkować wyżej omawianych rachunków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie opodatkowania umowy o dzieło zawartej z osobą fizyczną (rolnikiem) uznaje się za nieprawidłowe.

Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przepisów wymienionej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Działalnością rolniczą - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc ? w przypadku roślin,
  2. 16 dni ? w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni ? w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

2 miesiące ? w przypadku pozostałych zwierząt.

Stosownie do treści art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin 'in vitro', fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl art. 2 ust. 3a ww. ustawy nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym 'załącznikiem nr 2'.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca w ramach swojej działalności statutowej angażuje na podstawie umów o dzieło rolników posiadających ciągniki, maszyny rolnicze i sprzęt, do wykonywania na rzecz koła łowieckiego różnych prac, takich jak uprawa poletek przeznaczonych na dokarmianie zwierzyny, rozwożenie karmy, rozwożenie myśliwych i naganiaczy na polowaniach zbiorowych.

Zatem świadczonych na podstawie opisanej umowy o dzieło usług nie można zakwalifikować do przychodów z działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 ust.

2 ustawy. Uprawa poletek przeznaczonych na dokarmianie zwierzyny, rozwożenie karmy, rozwożenie myśliwych i naganiaczy na polowaniach zbiorowych - wykonywane na zlecenie Wnioskodawcy ? nie stanowi również działów specjalnych produkcji rolnej, co wynika wprost z definicji zawartej w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, otrzymane przez rolnika wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło, zawartej z kołem łowieckim należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się między innymi przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Przepis art. 41 ust. 1a stanowi, iż zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej ze środków podatnika przez płatnika, o którym mowa w ust. 1.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Stosownie do treści art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Jak wynika z art. 42 ust. 1a ww. ustawy, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-4R).

W myśl art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11).

Z kolei rolnik, dochody z umowy o dzieło uzyskane w ramach działalności wykonywanej osobiście łączy z dochodami z innych źródeł i rozlicza w zeznaniu rocznym, przy zastosowaniu obowiązującej w danym roku podatkowym skali, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, iż Wnioskodawca, jako płatnik każdą z opisanych we wniosku czynności wykonywanej przez rolników na rzecz koła łowieckiego opodatkowuje według zasad umowy o dzieło, odprowadzając do urzędu skarbowego podatek do dnia siódmego następnego miesiąca i po zakończeniu roku kalendarzowego dostarcza do urzędu skarbowego oraz do podatnika deklaracje PIT-11.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż Wnioskodawca postępuje właściwie opodatkowując w podany sposób każdą czynność wykonywaną przez rolników odpłatnie na rzecz koła łowieckiego. Jednocześnie tut. Organ wskazuje, że zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, termin do przekazania kwoty pobranych zaliczek na podatek upływa dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek), a nie ? jak wskazano we wniosku ? siódmego.

Pomimo, iż Wnioskodawca postępuje prawidłowo w odniesieniu do opodatkowania wypłacanych rolnikom należności za wykonywane przez nich czynności, to ze względu na wyrażony we wniosku przez Wnioskodawcę pogląd, iż rolnicy posiadają pewien limit kwotowy wolny od opodatkowania i wobec tego nie należy opodatkowywać omawianych należności, należy uznać własne stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Rozstrzygnięcie przedstawionego we wniosku pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania należności wypłacanych pełniącemu funkcję łowczego, zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 19 sierpnia 2009 r. nr ILPB1/415-605/09-6/AMN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-605/09-6/AMN, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika