1. Czy usługa wykonywana osobiście na rzecz jednego podmiotu z wykorzystaniem sprzętu i materiału (...)

1. Czy usługa wykonywana osobiście na rzecz jednego podmiotu z wykorzystaniem sprzętu i materiału kontrahenta, może być opodatkowana podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych ? dotyczy ?produkcji wyrobów budowlanych z betonu? PKD 23.61.Z, PKWiU 23.61.11.1 ? produkcja płyt chodnikowych, bloczków i podobnych wyrobów z betonu? 2. Czy Wnioskodawca może w dalszym ciągu stosować tę formę opodatkowania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2012 r. (data wpływu 16 stycznia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 20 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 12 marca 2012 r. znak ILPB1/415-61/12-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 14 marca 2012 r., a w dniu 20 marca 2012 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 15 marca 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od września 1999 r. Wykonywaną działalnością gospodarczą, zgodnie z PKD jest ?Produkcja wyrobów budowlanych z betonu? PKD ? 23.61.Z, PKWiU ? 23.61.11.1 ? z 29 października 2008 r. oraz pozostałe usługi budowlane, transportowe i remontowe (PKD ? 43.11.Z, 43.31.Z, 43.99.Z, 41.20.Z, 33.12.Z oraz podobne).

Zainteresowany wykorzystuje należący do kontrahenta sprzęt, materiały i środki do produkcji wyrobów betonowych. Ponosi odpowiedzialność za powierzone mienie, a także wobec osób trzecich za rezultat powierzonych i świadczonych usług.

Do końca 2011 roku, Wnioskodawca rozliczał się wg stawki 8,5% i opodatkowywał się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W związku z tym, że Zainteresowany czytał różne interpretacje na temat ww. podatku, pojawiły się wątpliwości, czy prawidłowo płaci podatek i czy w świetle obowiązującego prawa Wnioskodawca może dalej stosować formę opodatkowania podatkiem ryczałtowym.

W uzupełnieniu Wnioskodawca podał, iż symbol prowadzonej działalności na rzecz jednego podmiotu z wykorzystaniem sprzętu i materiału kontrahenta to PKWiU 23.61.99.0 ? usługi związane z produkcją wyrobów z betonu do celów budowlanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy usługa wykonywana osobiście na rzecz jednego podmiotu z wykorzystaniem sprzętu i materiału kontrahenta, może być opodatkowana podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych ? dotyczy ?produkcji wyrobów budowlanych z betonu? PKD 23.61.Z, PKWiU 23.61.11.1 ? produkcja płyt chodnikowych, bloczków i podobnych wyrobów z betonu??
  2. Czy Wnioskodawca może w dalszym ciągu stosować tę formę opodatkowania?



Zdaniem Wnioskodawcy, na wybór opodatkowania nie ma wpływu wykonywanie działalności osobiście na rzecz jednego podmiotu z wykorzystaniem powierzonego sprzętu i materiału.

Ilość kontrahentów na różnych etapach działalności może ulec zmianie. Usługa wykorzystywana może być opodatkowana w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Według ustawy o zryczałtowanym podatku nie ma wykluczenia wg posiadanego PKD i powinna być opodatkowana 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 3, cyt. przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów/wyrobów z materiału powierzonego przez zamawiającego podlegają opodatkowaniu stawką 8,5%).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ? oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową ,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

? prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od braku przesłanek określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak wynika z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) tej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ?spółką?.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 %:

  1. przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a,
  2. przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy,
  3. przychodów związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0),
  4. przychodów ze świadczenia usług wychowania przedszkolnego (PKWiU 85.10.10.0),
  5. przychodów ze świadczenia usług związanych z działalnością ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz obszarów i obiektów ochrony przyrody (PKWiU 91.04.1),
  6. przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
  7. prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu,
  8. prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy,
  9. przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym.

Art. 12 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, nie zawiera w swoim katalogu działalności wymienionej przez Wnioskodawcę PKWiU 23.61.99.0. Zatem zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego wynosi 8,5%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 20 września 1999 r. Wykonywaną działalność gospodarczą, zgodnie z PKD jest ?Produkcja wyrobów budowlanych z betonu? PKD ? 23.61.Z, PKWiU ? 23.61.11.1 ? z 29 października 2008 r. oraz pozostałe usługi budowlane, transportowe i remontowe (PKD ? 43.11.Z, 43.31.Z, 43.99.Z, 41.20.Z, 33.12.Z oraz podobne). Zainteresowany wykorzystuje należący do kontrahenta sprzęt, materiały i środki do produkcji wyrobów betonowych, a symbol prowadzonej działalności na rzecz jednego podmiotu z wykorzystaniem sprzętu i materiału kontrahenta to PKWiU 23.61.99.0 ? usługi związane z produkcją wyrobów z betonu do celów budowlanych.

Reasumując, przenosząc opisane wcześniej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie ujęty we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że usługa wykonywana osobiście na rzecz jednego podmiotu z wykorzystaniem sprzętu i materiału kontrahenta, może być opodatkowana podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%. Wnioskodawca może w dalszym ciągu stosować tę formę opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika