Czy Wnioskodawca ma prawo do zaliczenia w przychody podatkowe opłatę za obsługę pożyczki w domu (...)

Czy Wnioskodawca ma prawo do zaliczenia w przychody podatkowe opłatę za obsługę pożyczki w domu w sposób progresywny (opisany w punkcie 50 niniejszego wniosku), gdy opłata ta jest ściśle skorelowana z wysokością kosztów, jakie Wnioskodawca ponosi z tytułu zatrudniania przedstawicieli?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki komandytowej (?) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2008 r. (data wpływu 18 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia daty powstania przychodu ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia daty powstania przychodu.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest udzielanie pożyczek gotówkowych osobom fizycznym poza sektorem bankowym. Spółka posiada w swojej ofercie pożyczki na okres od 10 do 52 tygodni. Pożyczka składa się z takich składników jak: kwota pożyczki, kwota odsetek oraz kwota opłaty za obsługę pożyczki w domu. Kwota pożyczki to suma trzech składników: kwoty jaką Wnioskodawca wypłaca klientowi ?do ręki?, opłaty przygotowawczej za zawarcie umowy oraz składki ubezpieczeniowej (zabezpieczającej klienta na wypadek m.in. śmierci, inwalidztwa). Raty klient zobowiązany jest przekazywać przedstawicielowi Wnioskodawcy w formie gotówki.

Zgodnie z warunkami zawartymi w umowie o pożyczkę, pomiędzy Wnioskodawcą a klientem ?w przypadku, gdy Pożyczkobiorca zadeklarował chęć skorzystania z opcji obsługi pożyczki w domu, Pożyczkodawca nie będzie pobierał opłaty za opóźnienie.? Wnioskodawca nie jest jedynym podmiotem na rynku, który zastosował taki zapis umowy. Z 8-letniego doświadczenia Wnioskodawcy wynika, że wyegzekwowanie (wynikające w dużej mierze z zastosowania powyższego zapisu w umowie) należnych rat wydłuża się w czasie ? wykracza poza harmonogram zawarty w umowie.

Zatem, aby przyspieszyć spłacalność udzielonych pożyczek, Wnioskodawca zamierza zmotywować przedstawicieli do efektywniejszej pracy, a tym samym do uzyskania wyższej spłacalności pożyczek. Zamierza dokonać zmiany w umowie o pożyczkę gotówkową. Zmiana polegałaby na skorelowaniu poziomu wynagrodzenia przedstawicieli z poziomem spłacalności umów o pożyczkę ? udzielanych przez przedstawicieli. Tym samym ilość wizyt przedstawiciela u klienta zwiększałaby się wraz z trwaniem umowy o pożyczkę.

Klient w ratach spłacałby Wnioskodawcy kwotę pożyczki, tj. kwotę jaką Wnioskodawca wypłacił klientowi ?do ręki?, opłatę przygotowawczą za zawarcie umowy, składkę ubezpieczeniową, odsetki oraz opłatę za obsługę pożyczki w domu, której poziom wzrastałby jednak systematycznie. Wnioskodawca zaznacza przy tym, że rata dla klienta pozostałaby niezmienna. W związku z powyższym nastąpiłaby ścisła korelacja pomiędzy wynagrodzeniem jakie otrzymuje przedstawiciel, ilością wizyt jakie musi wykonać przedstawiciel u klienta, a momentem otrzymania opłaty za obsługę pożyczki w domu przez Wnioskodawcę.

We wniosku przedstawiono przykładowy harmonogram spłaty rat pożyczki na okres 52 tygodni.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca ma prawo do zaliczenia w przychody podatkowe opłatę za obsługę pożyczki w domu w sposób progresywny, gdy opłata ta jest ściśle skorelowana z wysokością kosztów, jakie Wnioskodawca ponosi z tytułu zatrudniania przedstawicieli...

Wnioskodawca uważa, że ma prawo do zaliczania w przychody podatkowe opłatę za obsługę pożyczki w domu w sposób progresywny. Wnioskodawca podał, iż opłata ta jest ściśle skorelowana z wysokością kosztów jakie ponosi Wnioskodawca z tytułu zatrudnienia przedstawicieli. Im więcej wizyt wykonuje przedstawiciel u klienta celem wyegzekwowania należnych rat, tym więcej kosztów ponosi Wnioskodawca na obsługę pożyczki w domu. Tym samym, wartość przychodów z tytułu opłaty za obsługę pożyczki w domu klienta powinna systematycznie wzrastać.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Stosownie natomiast do art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Zgodnie z ww. przepisem, przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w dniu wykonania usługi.

Z przedstawionych informacji wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek gotówkowych osobom fizycznym poza sektorem bankowym. Pożyczki udzielane są przez działających w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy przedstawicieli i składają się z następujących składników: kwota pożyczki, kwota odsetek oraz kwota opłaty za obsługę pożyczki w domu.


Spłata pożyczki następuje w formie gotówkowej do rąk przedstawiciela w okresach tygodniowych. Wnioskodawca uważa, że ma prawo do zaliczenia w przychody podatkowe opłatę za obsługę pożyczki w domu w sposób progresywny ? zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem spłat.


Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż przyjęte przez Wnioskodawcę wewnętrzne tygodniowe rozliczenia według harmonogramu, mogą mieć wpływu na prawidłowe ustalenie wysokości przychodu.

W przypadku prowadzenia działalności polegającej na udzielaniu pożyczek, ustawodawca poza odsetkami, nie przewidział szczególnego trybu opodatkowania, w związku z powyższym przychód z tytułu opłaty za obsługę pożyczki w domu, w przedmiotowej sprawie zgodnie z ogólnymi zasadami, wskazanymi w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże Wnioskodawca uzyskuje przychód z tytułu świadczenia usług obsługi pożyczki w domu klienta w momencie spłaty przez pożyczkobiorcę stosownej raty zaciągniętej pożyczki. Zatem, opłatę za obsługę zaciągniętej pożyczki w domu klienta Wnioskodawca przyjmuje do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w momencie wpłaty raty pożyczki przez pożyczkobiorcę. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym będzie to dzień, w którym następuje kolejna spłata raty pożyczki wraz z opłatą za obsługę pożyczki w domu klienta.


Wobec powyższego należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do zaliczania w przychody podatkowe opłatę za obsługę pożyczki w domu w sposób progresywny, bowiem opłata ta jest ściśle skorelowana z wysokością kosztów jakie On ponosi z tytułu zatrudnienia przedstawicieli.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła spółka komandytowa, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.

Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i 14f ustawy Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne ? wspólników.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika