Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do opodatkowania swoich przychodów uzyskanych z działalności spółki (...)

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do opodatkowania swoich przychodów uzyskanych z działalności spółki komandytowej podatkiem liniowym w wysokości 19%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest komandytariuszem Spółki komandytowej, która powstała z przekształcenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Procedura przekształcenia była następująca:

  • 31 lipca 2008 r. wspólnicy podjęli uchwałę w formie aktu notarialnego o przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową;
  • 5 sierpnia 2008 r. złożony został w KRS wniosek o wpis do rejestru sądowego spółki komandytowej i o wykreślenie z rejestru spółki z o.o.,
  • 25 sierpnia 2008 r. sąd KRS podjął postanowienie o wpisie do rejestru spółki komandytowej,
  • na koniec sierpnia 2008 r. na rachunkach bankowych spółki z o.o. powstał przychód w postaci odsetek w wysokości ok. 12 zł,
  • 4 września 2008 r. KRS zawiadomił kancelarie prawną reprezentującą spółkę o wpisie spółki komandytowej do KRS, jednakże zawiadomienie o wykreśleniu z rejestru spółki z o.o. nastąpiło dopiero 9 października 2008 r.,
  • po otrzymaniu zawiadomienia o wpisie spółki komandytowej do rejestru sądowego spółka niezwłocznie podjęła związane z tym czynności a mianowicie wystąpiła o nadanie numeru NIP, REGON, a także 11 września 2008 r. założyła konto bankowe spółki komandytowej,
  • 11 września wnioskodawca zawiadomił Urząd Skarbowy o wyborze opodatkowania swoich dochodów z udziału w spółce komandytowej podatkiem liniowym w wysokości 19 %.

W okresie pomiędzy dniem powzięcia wiadomości o wpisie spółki do rejestru KRS (4 września 2008 r.), a dniem powiadomienia Urzędu Skarbowego o wyborze podatku liniowego (11 sierpnia 2008 r.) spółka nie uzyskała żadnego przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do opodatkowania swoich przychodów uzyskanych z działalności spółki komandytowej podatkiem liniowym w wysokości 19 %...

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do opodatkowania swoich przychodów uzyskanych z działalności spółki komandytowej podatkiem liniowym w wysokości 19 % ponieważ w okresie pomiędzy dniem powiadomienia spółki o postanowieniu sądu o wpisie spółki komandytowej do KRS, a dniem zawiadomienia Urzędu Skarbowego o wyborze sposobu opodatkowania przychodów z udziału w spółce - Spółka nie uzyskała żadnych przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub,
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w art. 9 ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ustawy).

Zgodnie z art. 552 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Natomiast w myśl art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie z art. 93a § 2 ww. ustawy przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    nbspnbsp a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    nbspnbsp b) spółki kapitałowej;
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że 25 sierpnia 2008 r. sąd KRS podjął postanowienie o wpisie do rejestru spółki komandytowej, w związku z powyższym z chwilą wpisu do rejestru zgodnie z art. 552 Ksh spółka przekształcana stała się spółką przekształconą. Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na koniec sierpnia 2008 r. na rachunkach bankowych spółki z o.o. powstał przychód w postaci odsetek w wysokości ok. 12 zł.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że spółka komandytowa uzyskała pierwszy przychód do końca sierpnia 2008 r.

Jak wynika z przedstawionych powyżej przepisów, oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania należy złożyć (?) do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Stosowne oświadczenie Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym dnia 11 września, a więc po dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Reasumując, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do opodatkowania swoich przychodów uzyskanych z działalności spółki komandytowej, podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika