Czy środki z Projektu ?Akademia rozwoju - wsparcie outplacementowe dla ?? przyznane w formie dotacji (...)

Czy środki z Projektu ?Akademia rozwoju - wsparcie outplacementowe dla ?? przyznane w formie dotacji rozwojowej pochodzące ze środków Urzędu Marszałkowskiego Y i Europejskiego Funduszu Społecznego będą przychodem podatkowym dla Wnioskodawczyni jako Partnera tego Projektu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2010 r. (data wpływu 14 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 6 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia otrzymanej jako Partner dotacji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia otrzymanej jako Partner dotacji.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 20 sierpnia 2010 r. nr ILPB1/415-684/10-2/AO wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 27 sierpnia 2010 r., natomiast w dniu 6 września 2010 r. Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 2 września 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną osiągającą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług edukacyjnych.

W bieżącym roku podpisała umowę o dofinansowanie w formie dotacji rozwojowej Projektu ?Akademia rozwoju-wsparcie outplacementowe dla ?? w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. 15% środków pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego X jako współfinansowanie krajowe, a pozostałe 85% z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wnioskodawczyni bierze również udział w analogicznym Projekcie realizowanym w Y jako Partner, co oznacza ?instytucję wymienioną we wniosku, uczestniczącą w realizacji Projektu, wnoszącą do niego zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne bądź finansowe, realizującą Projekt wspólnie z Beneficjentem i innymi partnerami na warunkach określonych w umowie partnerstwa.? Dla tych celów prowadzony jest przez Wnioskodawczynię wyodrębniony rachunek bankowy i wszystkie płatności dokonywane w związku z realizacją tejże umowy pomiędzy Beneficjentem a Nią jako Partnerem powinny być dokonywane za pośrednictwem wyodrębnionego dla celów tego Projektu rachunku bankowego Beneficjenta. Oznacza to, że Beneficjent otrzymuje środki jako dotację rozwojową na specjalnie wyodrębnione konto bankowe, a następnie część przewidzianą we wniosku dla Partnera przekazuje na wyodrębnione konto bankowe tego ostatniego (czyli konto prowadzone przez Zainteresowaną).

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana wskazała, iż bierze udział w projekcie na podstawie umowy partnerskiej (jako Partner). Umowa partnerska jest podpisana z osobą prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Powyższa umowa została podpisana w 2009 roku. Środki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków EFS, dotyczącego projektu w Y pochodzą z priorytetu VIII.

Okres realizacji ww. projektu: od 7 grudnia 2009 r. do 7 września 2010 r.

Otrzymane środki: 1 kwietnia 2010 r. (I transza), 15 lipca 2010 (II transza).

Środki zostały wydatkowanie na zakup albo wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych: notebooki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie sposobu rozliczenia otrzymanej jako Partner dotacji.

Czy środki z Projektu ?Akademia rozwoju - wsparcie outplacementowe dla ?? przyznane w formie dotacji rozwojowej pochodzące ze środków Urzędu Marszałkowskiego Y i Europejskiego Funduszu Społecznego będą przychodem podatkowym dla Wnioskodawczyni jako Partnera tego Projektu...

Zdaniem Wnioskodawczyni, opierając się na art. 21 ust. 1 pkt 46 i 129 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - osiągane przez Zainteresowaną przychody jako Partnera z ww. Projektu podlegają zwolnieniu przedmiotowemu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie natomiast do przepisu art. 14 ust.

2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu należy stwierdzić, iż ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji, dopłat i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:

  • dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych - zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,
  • ww. świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną osiągającą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług edukacyjnych. Zainteresowana bierze udział w Projekcie realizowanym w Y jako Partner na podstawie umowy partnerskiej podpisanej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Beneficjent otrzymuje środki jako dotację rozwojową na specjalnie wyodrębnione konto bankowe, a następnie część przewidzianą we wniosku dla Partnera przekazuje na wyodrębnione konto bankowe tego ostatniego (czyli konto prowadzone przez Zainteresowaną). Powyższa umowa została podpisana w 2009 roku. Środki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków EFS, dotyczącego projektu w Y pochodzą z priorytetu VIII. Okres realizacji ww. projektu: od 7 grudnia 2009 r. do 7 września 2010 r. Otrzymane środki: 1 kwietnia 2010 r. (I transza), 15 lipca 2010 (II transza). Środki zostały wydatkowanie na zakup albo wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych: notebooki.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712 ze zm.), beneficjentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, realizującą projekty finansowane z budżetu państwa lub ze źródeł zagranicznych na podstawie decyzji lub umowy o dofinansowanie projektu.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni jako Partner współuczestniczący w realizacji Projektu w Y na podstawie umowy partnerskiej podpisanej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, nie jest beneficjentem środków z funduszy strukturalnych. Nie realizuje projektu na podstawie decyzji lub umowy o dofinansowanie projektu, zatem nie jest adresatem dotacji rozwojowej.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż otrzymane środki wydatkowane w całości na zakup albo wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, w ogóle nie będą stanowiły przychodu z działalności gospodarczej, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych według zasad określonych w art. 22a - 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Reasumując, środki z Projektu ?Akademia rozwoju - wsparcie outplacementowe dla ??, wydatkowane w całości na zakup albo wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, nie stanowią przychodu podatkowego dla Wnioskodawczyni jako Partnera tego Projektu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto tut. Organ informuje, że w dniu 09 września 2010 r. wydano odrębną interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia otrzymanej jako Beneficjent dotacji nr ILPB1/415-684/10-4/AO.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-684/10-4/AO, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika